Obudowa wentylatora

Jak schłodzić komputer? Skuteczne sposoby

Twój komputer szybko się nagrzewa, a wentylator staje się coraz głośniejszy? Warto temu zaradzić, zanim dojdzie do przegrzania jego części. Dlatego sprawdź skuteczne sposoby na chłodzenie komputera.

Wiatraki do obudowy

Jeśli posiadasz komputer stacjonarny, to w pierwszej kolejności pomyśl o zakupie/wymianie wiatraka do obudowy. Odpowiada on za odprowadzanie ciepłego powietrza z wewnątrz i to dzięki niemu możliwa jest odpowiednia cyrkulacja w środku.

Co istotne, taki wiatrak działa nie tylko na procesor, ale tak naprawdę na wszystkie podzespoły. Znajdziesz modele, które wyróżniają niezwykle cichą pracą lub oryginalnym designem.

Tutaj warto jeszcze zaznaczyć, że w zależności od tego, jaki jest sposób podłączania, wentylatory mogą mieć wtyczkę 2-, 3- lub 4-pinową. W przypadku wtyczki 2-pinowej wentylator działa ze stałą prędkością. I choć można ją kontrolować, to wymaga to zaawansowanej wiedzy, której większość użytkowników nie posiada.

Wtyczka 3-pinowa umożliwia monitorowanie obrotów, co może stanowić informację o wszelkich uszkodzeniach. Natomiast wtyczka 4-pinowa jest wyposażona w regulator obrotów. Nie jest on sterowany przez Ciebie, tylko przez płytę główną, która sama „decyduje” o tym, jak działać będzie wentylator. Co to w praktyce oznacza? Gdy dojdzie do podwyższenia temperatury, wentylator zacznie pracować szybciej.

Czyszczenie komputera

Nawet i najlepszy wiatrak nie pomoże… jeśli jest cały zakurzony. Może okazać się, że konieczne będzie wyczyszczenie radiatora i wiatraka. Aby to zrobić, trzeba najpierw rozkręcić sprzęt.

Jeśli czujesz się na siłach, możesz poszukać filmików instruktażowych w internecie, które pokazują krok po kroku, jak to zrobić (pamiętaj, żeby używać sprężonego powietrza, a nie odkurzacza). A jeśli nie – oddaj komputer do serwisu. Taka usługa nie jest droga, a może skutecznie zmniejszyć nagrzewanie się podzespołów i zwiększyć wydajność wentylacji.

Przy okazji wyczyść też komputer od środka, czyli usuń zbędne programy, foldery i skróty, szczególnie te, które znajdują się na pulpicie. Sprawdź też, które programy uruchamiają się podczas każdego włączania komputera.

Lokalizacja komputera

Wiesz, że to, w jakim miejscu trzymasz komputer, może mieć znaczący wpływ na jego szybsze nagrzewanie się? Jeśli znajduje się  w zamkniętej szafce lub jest przykryty kocem bądź innym materiałem, wiatraki nie są w stanie odprowadzić ciepłe powietrze na zewnątrz.

Zwróć uwagę na to, gdzie znajduje się główny wlot powietrza i umieść sprzęt w takim miejscu, aby go nie zasłaniać. To prosty, szybki i tani sposób na zapobieganie przegrzewania się podzespołów.

Podkładka chłodząca

Na przegrzanie narażone są przede wszystkim laptopy – ze względu na swoją konstrukcję, zwykle nie ma możliwości zamontowanie dodatkowych wiatraków czy elementów zwiększających wydajność chłodzenia.

Ale i na to jest sposób. W sklepach z wyposażeniem komputerowym znajdziesz podkładki chłodzące, które zmniejszają temperaturę urządzenia. O ich zakupie trzeba pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy korzystasz z laptopa gamingowego, który generuje większe ilości ciepła.

Laptop

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>