komputer

Jak zresetować laptopa, czy da się to zrobić samemu?

Resetowanie laptopa do ustawień fabrycznych może być przydatne w kilku różnych sytuacjach. Przykładem może być sytuacja, w której laptop zaczyna działać znacznie wolniej niż zwykle, a zwykłe działania takie jak czyszczenie dysku, odinstalowywanie niepotrzebnych aplikacji czy aktualizacje systemu operacyjnego nie przynoszą poprawy. Ale czy można to zrobić samemu?

Czy można zresetować laptopa samemu?

Resetowanie laptopa do ustawień fabrycznych można zwykle przeprowadzić samemu i jest to stosunkowo proste zadanie. Jednak proces ten może się nieco różnić w zależności od systemu operacyjnego Twojego laptopa. Obecnie najpopularniejszymi systemami, z których korzystają użytkownicy laptopów, to Windows 10 i Windows 11, macOS oraz ChromeOS (Chromebook). Decydując się na taki krok, trzeba pamiętać o tym, że resetowanie laptopa usunie wszystkie dane, aplikacje i ustawienia, przywracając komputer do stanu, w jakim był w momencie zakupu. Zawsze warto wykonać kopię zapasową ważnych danych przed rozpoczęciem procesu.

Jak zresetować laptopa?

Tak jak zaznaczyliśmy w poprzednim akapicie, każdy system może wymagać podjęcia nieco innych kroków w kierunku zresetowania go. Dlatego poniżej przedstawiamy ogólne wskazówki dla najpopularniejszych systemów:

Dla Windows 10 i Windows 11

W pierwszej kolejności otwórz Ustawienia. Możesz to zrobić, klikając ikonę zębatki w menu Start. Następnie znajdź Aktualizacje i zabezpieczenia. Wybierz tę opcję z menu ustawień. Kolejny krok to Odzyskiwanie. Znajdziesz tę sekcję w menu po lewej stronie. Przejdź do Resetuj ustawienia komputera i kliknij „Rozpocznij” pod tą opcją.

Masz dwie możliwości — możesz wybrać „Usuń wszystko” (co skasuje wszystkie dane z komputera) lub „Zachowaj moje pliki” (które usuwa aplikacje i ustawienia, ale zachowuje Twoje pliki). Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie: System przeprowadzi Cię przez proces resetowania.

Dla macOS

Pierwszy sposób polega na tym, że należy uruchomić ponownie Maca i trzymać naciśnięte klawisze Command + R, aż wyświetli się logo Apple lub inny ekran ładowania.

Drugą możliwością jest wykorzystanie narzędzia macOS Recovery. Po uruchomieniu tego narzędzia wybierz „Disk Utility” (Narzędzie dyskowe), a następnie sformatuj dysk twardy. Koniecznie zainstaluj ponownie macOS. Po sformatowaniu dysku wybierz opcję „Reinstall macOS” (Zainstaluj ponownie macOS) z menu recovery. W tym wypadku również postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Proces ten zainstaluje czystą kopię macOS.

Dla ChromeOS (Chromebook)

Aby rozpocząć proces zaloguj się na swoje konto Google, jeśli jest to konieczne. Następnie otwórz Ustawienia, przejdź do sekcji Zaawansowane -> Resetuj ustawienia.Przywróć ustawienia do wartości początkowych. Wybierz „Resetuj”, aby przywrócić urządzenie do stanu fabrycznego.

Jak widać, reset laptopa nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem i każdy powinien sobie z nim świetnie poradzić. Oczywiście w przypadku wszelkich problemów z komputerem, warto poszukać pomocy osób, które są profesjonalistami w tej dziedzinie i na co dzień zajmują się naprawami komputerów, zarówno przenośnych, jak i stacjonarnych, czyli tzw. laptopów.

Jeśli ktoś z Waszych znajomych potrzebuje pomocy w przywróceniu laptopa do ustawień fabrycznych, to koniecznie podzielcie się z nim naszym artykułem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>