internet

Co to jest internet, zalety internetu?

Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez internetu. Wykorzystujemy go do wielu zróżnicowanych celów. Posługiwać się nim potrafią nie tylko najbardziej obeznane w nowych technologiach osoby, czyli młodzi ludzie, ale i dzieci oraz seniorzy. Czy wiedzą oni jednak czym tak naprawdę jest internet, jak wiele możliwości otwiera oraz jak bardzo niebezpiecznym narzędziem może być w rękach niewłaściwych ludzi?

Czym jest internet?

Internet może mieć wiele definicji, jednak każda z nich sprawdza się do tego, że jest to ogólnoświatowa sieć komputerowa, która łączy lokalne sieci. Może być także rozumiany jako strefa numerów IP, które przypisane są do hostów i serwerów połączonych ze sobą przy użyciu urządzeń sieciowych. Zapoczątkowano go w USA, gdzie powstał w celu rozwoju środowiska akademickiego oraz naukowego. Na kolejnych etapach propagowania Internetu dostęp do niego uzyskały przedsiębiorstwa oraz wszelkiego rodzaju instytucje. Ostatecznie do gospodarstw domowych wszedł w latach 90. Dzisiaj zapewnia każdemu z nas dostęp do wszelkiego rodzaju zróżnicowanych treści oraz umożliwia komunikowanie się na odległość. Do jego kluczowych cech zaliczyć można:

  • interaktywność,
  • globalny dostęp,
  • niski koszy korzystania.

Jakie są zalety internetu?

Korzystanie z sieci dla wielu z nas stało się tak naturalne, że traktujemy ją jak nieodłączny element naszego życia. W związku z tym niedoceniany jak wiele korzyści przynosi nam korzystanie z Internetu. Pierwszymi ważnymi aspektami są wspomniane już nieograniczony dostęp do informacji z każdej dziedziny (od tych najbardziej błahych aż po poważne rozprawy) oraz możliwość komunikowania się z rodziną i znajomymi zamieszkującymi różne miejsca w kraju, jak i na świecie – możemy wysyłać wiadomości, zdjęcia, filmy, dzwonić do siebie, brać udział w wideo-rozmowach. Internet stanowi także niekwestionowane źródło rozrywki. Bez znaczenia na wiek, zainteresowania czy majętność można znaleźć tam ciekawe formy aktywności. Pozwala on na zaprezentowanie światu siebie i swoich umiejętności. W Internecie możliwe jest wypromowanie siebie, jak i swojego biznesu. Dodatkowo dzięki sieci możliwe są szybkie i sprawne robienie zakupów oraz wykonywanie pracy, co dla wielu z nas okazało się wybawieniem w czasie globalnej pandemii koronawirusa. W tym okresie, ale i nie tylko, internet pozwala na poznawanie nowych ludzi i nawiązywanie relacji. Może być miejscem poszukiwania znajomych, partnera, ale i zaginionych członków rodziny. Moc internetu bardzo często wykorzystywana jest podczas promowania i organizowania zbiórek mających na celu pomoc potrzebującym, chorym osobom czy zwierzętom.

Jakie zagrożenia płyną z internetu?

Internet mimo swoich wielu zalet w rękach niewłaściwych oraz zbyt naiwnych osób może stać się źródłem ogromnych problemów. Przede wszystkim warto pamiętać, że nie wszystkie informacje, porady zamieszczone w sieci są rzetelne i nie zawsze należy ufać im oraz wdrażać je do swojego życia, jak i nie wszystkie otrzymane wiadomości są wiarygodne (w sieci aż roi się od cyberprzestępców próbujących wyłudzić dane lub pieniądze od nieświadomych zagrożenia internautów). Ponadto można znaleźć tam treści niebezpieczne – uważane za szkodliwe społecznie, nakłaniające do działania niezgodnego z prawem, obrażające uczucia i poglądy, a także irytujące. Mogą one być szczególnie niebezpieczne dla młodych internautów, którzy korzystają z sieci bez nadzoru osób dorosłych. Mogą stać się ofiarą internetowej znajomości z niewłaściwą osobą. Kolejnym z zagrożeń związanych z siecią jest coraz popularniejszy „hejt”, czyli jeden z rodzajów cyberprzemocy, polegający na obrażaniu czy ośmieszaniu innych osób – może stać się przyczyną nie tylko do zaburzeń psychicznych ofiary, ale i jej śmierci. Przeglądając internet, warto pamiętać o stosowaniu oprogramowania antywirusowego, ponieważ istnieje ryzyko zainfekowania sprzętu lub włamania się do niego przez hakerów.

0 thoughts on “Co to jest internet, zalety internetu?

  • Niby oczywiste, a trudno odpowiedzieć na to pytanie:D Szczególnie zabawne to pytanie wydaje mi się w kontekście sytuacji, w której ktoś wyszukuje w Internecie odpowiedzi na pytanie „czym jest internet”:D Sama korzystam z niego na co dzień, a nadal nie do końca rozumiem, jak działa…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>