e-maile

Co to jest SPAM, jak walczyć ze SPAM-em?

W dzisiejszych czasach wiadomości przesyłane za pośrednictwem poczty e-mail wręcz całkowicie wyparły standardowe metody korespondencji. Jak wynika z ostatnich badań, aż 65% Polaków posiada skrzynki e-mailowe, a 2/3 z nich ma więcej niż jeden prywatny adres do korespondencji. Utrapieniem dla nich bardzo często bywa SPAM, który coraz częściej przesyłany jest także drogą telefoniczną. Czym tak właściwie jest, jak można z nim walczyć, czy niesie za sobą jakieś zagrożenia? Sprawdź koniecznie!

Czym jest SPAM?

SPAM może być definiowany i rozumiany jako niechciane komunikaty otrzymywane za pośrednictwem poczty elektronicznej, jak i telefonu, komunikantów internetowych oraz kont społecznościowych. Zazwyczaj wysyłane są do setek lub tysięcy odbiorców jednocześnie – nie wyrazili oni zgody na otrzymywanie tego typu wiadomości. Ich cecha charakterystyczną jest brak jakiejkolwiek personalizacji treści. Mogą być przesyłane np. w celu osiągnięcia korzyści finansowej, dotarcia do szerszego grona klientów (jako element strategii marketingowej), jak i spopularyzowania pewnej idei.

Jakie zagrożenia może nieść SPAM?

Wiadomości SPAM można podzielić na dwa typy. Pierwszym z nich są e-maile przesyłane w celach marketingowych i popularyzatorskich – nie stanowią one dla odbiorców realnego zagrożenia; mogą być jedynie denerwujące i zajmować miejsce na serwerze. Niestety SPAM wykorzystują także cyberprzestępcy – wiadomości przesyłane przez nich mają na celu przeprowadzenie ataku hakerskiego, którego efektem może być osiągnięcie korzyści majątkowych lub wyłudzenie danych osobowych. Jedną z popularniejszych metod jest phishing. Polega on na podszywaniu się pod instytucje lub inne osoby godne zaufania w celu uzyskania pieniędzy, danych, jak i przekonania poszkodowanego do wykonania innych pożądanych działań.

Jak unikać zagrożeń wynikających ze SPAM-u?

Jak widać zagrożenia, które wiążą się ze SPAM-em, są naprawdę duże. Warto wiedzieć jak można się przed nimi ustrzec. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie tego typu wiadomości. Zazwyczaj pojawiają się w niej błędy – gramatyczne, interpunkcyjne czy stylistyczne. Może wynikać to np. z korzystania przez cyberprzestępców zza granicy z internetowych tłumaczy w celu przełożenia wiadomości na język polski. Zazwyczaj SPAM wysyłany jest z zagranicznych domen. Tytuł e-maila ma za zadanie przyciągnąć uwagę odbiorcy, może także zaczynać się od „Re: ”, co ma na celu zasugerowanie, że jest to ciąg dalszy wcześniej podjętej z nadawcą korespondencji, że odbiorca SPAM-u sam zainicjował kontakt ze spamerem. Metody wyłudzania danych przez hakerów są coraz bardziej wyrafinowane – bardzo często przesyłają oni bardzo realnie wyglądające wiadomości dotyczące: konieczności opłacenia zaległej faktury, dopłaty do kosztów przesyłki paczki, wygranej w loterii, spadku czy zawierające wyznanie miłości od amerykańskiego żołnierza, który potrzebuje pieniędzy na przyjazd do Polski. Nie należy otwierać tego typu wiadomości, a jeżeli już została odczytana, nie powinno się klikać w linki, odsyłać pożądanych informacji lub wdawać się w dyskusję. W przypadku informacji o konieczności uiszczenia jakakolwiek opłaty warto skonsultować się np. za pośrednictwem infolinii z instytucją, od której rzekomo przyszła wiadomość i zweryfikować jej wiarygodność.

Dodatkowo, by ustrzec się przed SPAM-em przesyłanym w celach marketingowych, warto założyć dodatkowe konto e-mail podawany podczas rejestracji na wszelkiego rodzaju stronach oraz unikać podawania adresu e-mail w ogólnodostępnych miejscach. W przypadku otrzymania niechcianej wiadomości należy przenieść ją do folderu z niechcianymi wiadomościami – najprawdopodobniej treści przesyłane przez konkretnego nadawcę nie będą trafiały już do głównej skrzynki odbiorczej.

One thought on “Co to jest SPAM, jak walczyć ze SPAM-em?

  • Pan Henio says:

    Ja ostatnio robiłem porządek i usuwałem się ze wszystkich newsletterów, człowiek nawet nie wie, na jaki shit się godzi…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>