Praca na komputerze

6 porad, jak przyspieszyć komputer

Każdy komputer, prędzej czy później, może nieco zwolnić. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne. Zaniedbanie urządzenia, zabrudzenia wewnątrz, uszkodzenia systemowe lub sprzętowe… Kiedy więc twój komputer obniżył wydajność, warto mu się przyjrzeć i wyeliminować ewentualne błędy. Jak to zrobić? Jak przyspieszyć pracę komputera?

Usuwanie wirusów i złośliwego oprogramowania

Komputer może zwolnić między innymi przez obecność wirusów i złośliwego oprogramowania. Zdarza się, że czasami nawet antywirusy nie są w stanie ochronić urządzenia przed tego typu zagrożeniami. Warto pobrać jeden z darmowych programów do usuwania takich szkodliwych plików i przeskanować nim cały komputer. Takie złośliwe oprogramowania reklamowe i śledzące mogą w znaczny sposób spowolnić pracę komputera, ponieważ niektóre z nich działają w tle, obciążają procesor itp.

Usuwanie programów i aplikacji

Na komputerze często mamy programy, z których już od dawna nie korzystamy. Oznacza to, że tylko niepotrzebnie zabierają miejsce na dysku, a w dodatku mogą wpływać na jego wolniejsze działanie. Warto więc przejrzeć listę programów i sprawdzić, co nie jest nam już potrzebne. Może się okazać, że usunięcie aplikacji o dużych rozmiarach wpłynie na wydajność komputera.

Porządkowanie dysku

Zazwyczaj na dysku C mamy nie tylko zainstalowany system operacyjny, ale też przechowujemy różnego rodzaju pliki. Są to dokumenty, zdjęcia, muzyka, wideo itp. To wszystko zajmuje dysk i spowalnia jego pracę. Bywa, że pojawia się nawet komunikat, że jest na nim za mało miejsca, np. gdy chcemy zainstalować nowy program. Warto skorzystać z funkcji Oczyszczania dysku, którą można znaleźć w systemowej wyszukiwarce. Dzięki temu będziemy mogli pozbyć się starych lub niepotrzebnych plików systemowych itp. Przydatne jest również skorzystanie z Defragmentacji dysku. Za jej pomocą pliki zostaną uporządkowane, będzie można znaleźć je szybciej.

Czyszczenie rejestru

Przez lata użytkowania komputera, instalowania różnego rodzaju programów, aplikacji itp., na urządzeniu zostają setki wpisów, tzw. rejestrów. Zajmują one pamięć i mogą spowalniać pracę laptopa. Aby je usunąć, warto pobrać jeden z przydatnych programów do czyszczenia, np. CCleaner. Dzięki niemu można nie tylko usunąć rejestry, ale także oczyścić dysk z niepotrzebnych plików.

Wyłączanie programów w Autostarcie

Przy uruchamianiu systemu włącza się wiele programów, które tak naprawdę nie są w tym momencie niezbędne. Nawet jeśli nie widać ich na pasku, nie oznacza to, że nie działają one w tle. Programy, które włączają się przy uruchamianiu systemu, można znaleźć za pomocą wspomnianego już CCleanera. Za jego pomocą można wyłączyć niechciane aplikacje i zdecydować, które programy są nam niezbędne przy starcie.

Zarządzanie energią komputera

Spowalniać komputer mogą również ustawienia zarządzania energią. Domyślny jest plan Zrównoważony, który zachowuje równowagę między wydajnością a pracą baterii. Jeśli jednak korzystamy z komputera w domu lub w pracy, możemy wybrać plan określany najczęściej jako Wysoka wydajność. Wówczas nas laptop będzie pracował sprawniej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>