Pisanie na laptopie

Jak zwolnić miejsce na dysku C?

O braku miejsca na dysku C najczęściej dowiadujemy się, gdy chcemy zainstalować nowy program lub pobieramy pliki o dużym rozmiarze. Wówczas pojawia się komunikat, że na naszym dysku jest za mało miejsca, co oznacza, że trzeba je zwiększyć. Jak więc to zrobić? Jak zwolnić miejsce na dysku C?

Opróżnianie Kosza

Przede wszystkim należy zacząć od porządków na dysku C. Jednym z pierwszych zadań jest usunięcie plików z Kosza. Jeśli nie mamy tego w nawyku, może okazać się, że oczyszczenie Kosza pozwoli na zaoszczędzenie miejsca na dysku C.

Odinstalowywanie programów

Na każdym komputerze są z pewnością takie programy, z których już się nie korzysta. Warto przejrzeć listę aplikacji i zastanowić się, czy na komputerze nie zalegają jakieś programy, które instalowane były tylko po to, żeby raz z nich skorzystać. Niektóre z nich mogą zajmować sporo miejsca. Trzeba więc zdecydować, które z tych programów można spokojnie odinstalować i zwiększyć pojemność dysku C.

Porządkowanie folderów

Większość osobistych folderów z dokumentami, muzyką, zdjęciami i wideo znajduje się na dysku C. To w znacznej mierze może zajmować pojemność dysku poza zainstalowanym systemem. Warto więc zrobić generalne porządki w osobistych plikach. Może się okazać, że niektóre z nich się powielają, inne są już niepotrzebne. W ten sposób można zaoszczędzić sporo miejsca na dysku. Jeśli nawet takie porządki nie zwiększą w wystarczająco pojemności, można skorzystać z alternatywnego rozwiązania. Pomocny jest dysk zewnętrzny. Takie akcesoria są coraz tańsze i dostępne są w wielu „rozmiarach”. Popularne są dyski zewnętrzne o pojemności 1 TB, na którym można pomieścić wiele plików.

Oczyszczanie dysku C

Dysk C można też oczyścić z niepotrzebnych lub starych plików systemowych. Aby to zrobić, należy wyszukać w komputerze „Oczyszczanie dysku”, można to zrobić za pomocą systemowej wyszukiwarki. Po wybraniu tej opcji system przeanalizuje pliki i wskaże, co można usunąć. Użytkownik będzie mógł wybrać, czy chce usunąć tymczasowe pliki internetowe, miniatury, zawartość kosza, pliki raportowania błędów systemu Windows, pliki dziennika konfiguracji, pobrane pliki programów itp. Zazwyczaj zaznaczenie tych wariantów powoduje znaczne zwiększenie miejsca na dysku C.

Programy pomocne w oczyszczaniu dysku C

Warto skorzystać też z programów, które pomagają w skutecznym oczyszczaniu dysku. Wiele z nich dostępnych jest w języku polskim i są bardzo intuicyjne w obsłudze. Często wybierany przez użytkowników jest CCleaner. Po jego zainstalowaniu należy ustawić w ustawieniach język polski i można przystąpić do korzystania. Przede wszystkim warto uruchomić oczyszczanie/analizę. Program sprawdzi, jakie pliki systemowe i związane z zainstalowanymi programami można usunąć bez szkody dla komputera. Następnie wskaże, ile miejsca dzięki temu się zwolni na dysku. Jeśli się na to zgadzamy, uruchamiamy tę opcję w programie. Warto wiedzieć, że możemy sami wybrać, co chcemy usunąć, trzeba to jednak zrobić przed analizą. Program daje możliwość wyboru, możemy nie godzić się na usunięcie plików np. z przeglądarek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>