jakie-programy-komputerowe-wybrac

Programy komputerowe – co warto zainstalować na komputerze?

Zakup nowego komputera, a także reinstalacja systemu to dobry powód do tego, aby zadbać o niezbędne programy na swoim urządzeniu. Sprawdź, które programy komputerowe warto zainstalować. Przedstawiamy najbardziej przydatne aplikacje na komputer.

Antywirus to podstawa!

Zanim zaczniesz instalować na swoim komputerze programy do grafiki, filmów czy gier, powinieneś skupić się na bezpieczeństwie. Dobry antywirus to absolutne must-have każdego systemu, dlatego warto o nim pamiętać. Możesz zdecydować się na płatny program lub pobrać z internetu darmowy antywirus – ważne, aby był skuteczny i nie obciążał za bardzo twojego urządzenia. Wśród antywirusów, które najmniej spowalniają pracę komputera, znajduje się ESET Internet Security 12.1 oraz K7 Total Security 15.1. Warto również zdecydować się na darmową wersję Avasta, który jest jednym z najczęściej pobieranych programów komputerowych.

Jakie programy graficzne?

Na komputerze warto mieć także co najmniej jeden dodatkowy program do projektowania i edycji obrazów. W końcu nie wszystko jesteś w stanie zrobić w Paincie… Do popularnych, darmowych programów graficznych należy GIMP, w którym będziesz mógł nie tylko kadrować i zmieniać rozmiar zdjęcia, ale również tworzyć własne obrazy. Co ważne, ten program można z łatwością rozbudować przez różne wtyczki, które możesz pobrać za darmo z internetu. Jednak jeśli potrzebujesz programów do tworzenia bardziej zaawansowanej grafiki, zastanów się nad wykupieniem pakietu Adobe, dzięki któremu zyskasz dostęp do takich programów jak Illustrator, Photoshop czy InDesign.

programy-komputerowe-co-warto-zainstalowac

Program do filmów

Jednym z podstawowych programów na twoim komputerze powinien być także odtwarzacz DVD. Do popularnych programów do odtwarzania filmów można zaliczyć VLC oraz ALLPlayer. Oba programy spokojnie poradzą sobie z każdym formatem plików wideo, Co więcej, aplikacje nie maja również problemów z odtwarzaniem napisów, ALLPlayer jest zintegrowany z aż trzema popularnymi wyszukiwarkami napisów do filmów.

Program komputerowy do edycji tekstu

Podstawowym narzędziem, w które powinien być wyposażony każdy komputer, jest dobry edytor tekstu. Wiele osób decyduje się na zakup pakietu Microsoft Office, niestety nie należy on do zbyt tanich. Dlatego, jeśli nie chcesz wydawać na niego pieniędzy i nie interesuje cię możliwości internetowych usług biurowych, takich jak chociażby Google Docs, to możesz zdecydować się na program LibreOffice, który jest całkowicie darmowy. Posiadając ten pakiet, nie powinieneś mieć problemu z otwarciem większości dokumentów wykonanych w Microsoft Office, zyskasz także dostęp do programu Write oraz Calc, który jest odpowiednikiem Exela.

Program do czyszczenia komputera

W twoim komputerze nie powinno również zabraknąć programu do czyszczenia systemu Windows ze zbędnych plików. Takim programem jest na przykład CCleaner, który z łatwością usunie pliki, będące śladem twojej internetowej aktywności, zawartość schowka czy kosza systemowego. Ponadto CCleaner posiada także dodatkowe opcje, takie jak odinstalowywanie programów czy wyszukiwanie i naprawianie ewentualnych błędów w rejestrze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>