jak-wybrac-tablet-jakie-parametry-sa-istotne

Jak wybrać tablet? Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie tabletu?

To, jaki tablet kupić, zależy od wielu czynników, jednym z nich jest cel, w jakim będziemy go wykorzystywać. Inne parametry będzie miał tablet do pracy, inne ten do oglądania filmów czy grania. A na co w szczególności należy zwrócić uwagę, wybierając tablet? Podpowiadamy.

Tablet – jaki system operacyjny?

Na rynku najczęściej znajdziemy tablety z takimi systemami operacyjnymi jak: Android, Windows czy iOS. Który z nich warto wybrać i dlaczego? Najczęściej wybieranym systemem w tabletach jest Android, głównie dlatego, że jest wydajny i nadaje się do codziennego użytku, ponadto jest tańszy niż tablet z systemem iOS. Jednak wybór tabletu powinien zależeć przede wszystkim od celu, w jakim będziemy go wykorzystywać. Jeśli szukamy urządzenia do pracy, to dużo lepszą opcją okaże się tablet z systemem operacyjnym Windows, który świetnie radzi sobie z obsługą pakietu Microsoft Office. Z kolei Android i iOS będą dobrym wyborem, jeśli zamierzamy używać tabletu głównie w celach rozrywkowych.

Jaki ekran w tablecie?

Dopasowując ekran tabletu do swoich potrzeb, należy zwrócić uwagę na cztery elementy: rozmiar, rozdzielczość, rodzaj matrycy oraz rodzaj ochrony ekranu. Na rynku najczęściej dostępne są tablety 7- i 10-calowe, te mniejsze będą lepszym pomysłem, jeśli zamierzamy używać tego urządzenia w podróży. Z kolei duży ekran świetnie sprawdzi się jako przestrzeń robocza, dlatego 10-calowe tablety polecane są głównie przedsiębiorcom. Jeśli chodzi o rozdzielczość, to należy ją dopasować do wielkości urządzenia. Na małym tablecie, niezbyt sprawdzi się rozdzielczość Full HD, lepszym rozwiązaniem w przypadku 7-calowych tabletów będzie 1280×800 pikseli.

Jeśli chodzi o rodzaj matrycy, zazwyczaj mamy do wyboru dwie opcje — TN lub IPS. Te drugie cechują się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szerszymi kątami widzenia. Z kolei TN znajdziemy głównie w tańszych tabletach. Warto również pamiętać o ochronie ekranu. Tablety z wyższej półki zazwyczaj mają zamontowaną dodatkową osłonę w postaci szkła odpornego na różne usterki.

jaki-tablet-kupic

Wydajność tabletów

Wybierając tablet, należy zwrócić szczególną uwagę na jego wydajność. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystkie gry i aplikacje, które na nim zainstalujemy, będą działać prawidłowo. Wybierając tablet z Androidem, warto zdecydować się na urządzenie z 8-rdzeniowym procesorem i przynajmniej 3 GB pamięci RAM. A jaki tablet z systemem Windows będzie najbardziej wydajny? W tych urządzeniach zazwyczaj stosowane są szybkie procesory Intel, więc jeśli chcemy, aby nasz tablet działał płynnie, musi posiadać co najmniej 2 GB pamięci RAM. Jednak za najbardziej wydajne uważane są tablety z system iOS.

Tablet a łączność

Jeśli nasz tablet ma służyć głównie do rozrywki (chcemy na nim pograć lub pooglądać seriale), to powinien być wyposażony w sieć komórkową 3G lub 4G LTE, która gwarantuje szybszą prędkość łącza. Całkowitym minimum jest Wi-Fi w standardzie 802.11n. Warto również zwrócić uwagę na złącza, jakie posiada wybrany przez nas tablet. Dobrym pomysłem będzie urządzenie z HDMI, które możemy podłączyć do telewizora.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>