Komputer z podświetloną klawiaturą

Darmowy antywirus – przegląd polecanych programów

Posiadanie antywirusa na komputerze jest jednym z warunków niezbędnych do zachowania bezpieczeństwa naszych danych. Najczęściej poleca się antywirusy płatne, jako te lepsze, ale jeżeli zależy nam na darmowym zabezpieczeniu antywirusowym, można znaleźć kilka programów wartych polecenia.

Jaki antywirus – płatny czy bezpłatny?

Dla wielu osób odpowiedź może być oczywista – płatne antywirusy są lepsze pod wieloma względami, lepiej chronią i dają więcej możliwości. W pewnym stopniu jest to prawda, ale nie można zapominać, że wśród licznie dostępnych darmowych programów, także można znaleźć kilka, które doskonale spełnią swoje zadanie, tak samo w firmie, jak i w domu. Choć w przedsiębiorstwie raczej powinno się stawiać na płatne zabezpieczenia, korzystać z sieci w domu, możemy pozwolić sobie na cięcie kosztów.

Inna kwestia przemawiająca za darmowymi antywirusami jest też cena – nie ma się co oszukiwań, dobry płatny antywirus do tanich nie należy, a nie każdego stać na taki zakup i późniejsze coroczne odnawianie. Zanim wybierzemy konkretne zabezpieczenie, warto się zastanowić, na czym nam zależy i czy chcemy ryzykować, aby do komputera przedostały się wirusy.

Mimo wszystko nie da się całkowicie wykluczyć darmowych programów, dlatego jak już je wybierać, to tylko te sprawdzone. Możliwości mamy wiele, oto kilka najlepszych.

Avast! Free AntiVirus

Jest to jeden z najpopularniejszych darmowych programów antywirusowych na polskim rynku, który jednocześnie dość dobrze przechodzi testy skuteczności, jeżeli chodzi o wykrywanie wirusów czy szkodliwego oprogramowania, także w czasie rzeczywistym. Dodatkowo podlega on regularnej aktualizacji, co za tym idzie, co jakiś czas odświeża się interfejs oraz funkcjonalność programu. Wśród funkcji można znaleźć możliwość skanowania komputera, kontroli pobierania danych czy możliwość czyszczenia przeglądarki.

Comodo Antivirus

Jedną z zalet tego darmowego antywirusa jest przede wszystkim systematyczna aktualizacja. Wyróżnia się prostym interfejsem i podstawowymi funkcjami zabezpieczającymi jak postawienie zapory sieciowej, tryb gry oraz tworzenie reguł dla podejrzanych plików, monitorowanie uruchomionych procesów.

Bitdefender Antivirus Free Edition

To darmowy antywirus działający na zasadzie chmury, co sprawia, że jest lekki dla systemu i go nie obciąża. Mimo mniejszej ilości funkcji niż wersja płatna, możliwe jest skanowanie w czasie rzeczywistym, na żądanie, a także opcja monitorowania stron, co pozwoli na zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem. Trzeba jednak pamiętać, że nie da on pełnego zabezpieczenia i nie ochroni przed wszystkimi zagrożeniami.

Kaspersky Free

Kaspersky to doskonale znana nam firma płatnego antywirusa, który dodatkowo dostępny jest od niedawna także w wersji darmowej. Zapewnia on podstawową ochronę dla komputera, oferując takie funkcje jak zabezpieczenie przed wirusami, programami szpiegującymi, phishingiem czy niebezpiecznymi stronami internetowymi. Można dzięki niemu także przeskanować komputer oraz sprawdzać podłączane nośniki zewnętrzne.

360 Total Security

Jest to kolejny program antywirusowy, działający na wielu systemach operacyjnych, ale dostępny tylko w wersji angielskiej. Jedną z ciekawszych cech charakterystycznych tego antywirusa jest fakt, że łączy on kilka silników programów zabezpieczających w tym 360 Cloud Scan Engine, Avira czy Bitdefender. To sprawia, że jego możliwości znacząco się poszerzają, a jego skuteczność przy wykrywaniu wirusów znacząco wzrasta. Można dzięki niemu przeprowadzić skan w czasie rzeczywistym, skan ręczny, sprawdzić bezpieczeństwo strony internetowej, pobieranych plików oraz zarządzić optymalizację komputera i jego czyszczenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>