komputer

Office 365 dla szkół

Microsoft Office to świetna opcja dla każdego, łącznie z uczniami i studentami. Twórcy pakietu wzięli pod uwagę potrzeby i oczekiwania osób kontynuujących edukację, wypuszczając na rynek coś jeszcze lepszego – MS Office 365. Innowacyjność tego pakietu polega na tym, że może być używany nie tylko w trybie stacjonarnym, ale też zdalnym w chmurze. Oznacza to, że wystarczy mieć dostęp do Internetu, aby korzystać ze wszystkich funkcjonalności Office 365. Co więcej, rozwiązania stworzone dla edukacji są zupełnie darmowe w ramach Office 365 A1.

Jakie możliwości oferuje Microsoft Office 365? Czego można dokładnie oczekiwać?

Nauka w trybie zdalnym, w dowolnym miejscu i czasie stała się możliwa dzięki MS Office 365. Materiały i zadania mogą być udostępniane wszystkim uczniom lub poszczególnym grupom w trybie online. Uczniowie i nauczyciele oraz studenci i wykładowcy mogą swobodnie współpracować ze sobą, korzystając ze zdalnych komunikatorów. Coraz częściej spotyka się zajęcia w formie interaktywnej, w których można uczestniczyć, siedząc wygodnie w domu przed ekranem dowolnego urządzenia mobilnego (laptopa, komputera, tabletu, smartfona). Z Microsoft Office 365 możliwe stało się uczenie, komunikowanie i współpracowanie z wieloma osobami jednocześnie. Funkcje udostępnienia prezentacji i tablicy cyfrowej pozwalają na organizowanie i prowadzenie lekcji online. Co więcej, mogą być one nawet nagrywane, po czym odtwarzane w trybie offline, dzięki czemu żadnego ucznia nic nie ominie pod jego nieobecność. W czasie rzeczywistym można przeprowadzać wydarzenia Live dla aż dziesięciu tysięcy uczniów/studentów. Na organizowanie tego typu seminarium pozwala narzędzie Teams Live Events.

Co wchodzi w skład Office 365 dla szkół?

Office 365 Education to całkowicie bezpłatne narzędzie dla uczniów i studentów oraz nauczycieli, wykładowców i pracowników. Można korzystać z programów takich jak Word, PowerPoint, Excel, OneNote, One Drive, Poczta, Kalendarz, Sway, Video, Forms, Planner i Yammer. Notes zajęć stanowi dla ucznia obszar roboczy, w którym przechowywane są wszystkie materiały edukacyjne. Do wykorzystania jest aż 1 TB miejsca, co pozwala na przechowywanie i udostępnianie ogromnej ilości plików. Z kolei skrzynka odbiorcza w przypadku poczty e-mail ma rozmiar 50 GB. W Office 365 dla szkół można liczyć na nieograniczone spotkania online, kontaktowanie się z innymi użytkownikami w czasie rzeczywistym. Do dyspozycji jest witryna internetowa dla zespołów do zarządzania ustawieniami dotyczącymi bezpieczeństwa. Współpraca pracowników została ułatwiona dzięki sieci społecznościowej. Zajęcia mogą być organizowane zdalnie dzięki opcji tworzenia interaktywnych lekcji opartych na sieci Web. Wszystko może odbywać się w przeglądarce internetowej lub bezpośrednio na urządzeniu mobilnym, także na smartfonie. W przypadku wersji Office 365 Education E5 można liczyć na szereg dodatkowych funkcjonalności, zaawansowane zabezpieczenia danych i zbieranie elektronicznych materiałów dowodowych, narzędzia do analizy, usługę Cloud PBX do zarządzania połączeniami w chmurze, połączenia konferencyjne z siecią PSTN. Możliwe jest także wybranie Office 365 ProPlus lub Office 365 ProPlus Benefit.

Microsoft Office 365 dla szkół – jak zacząć z niego korzystać?

Z pakietu Microsoft Office 365 A1 mogą korzystać wszyscy uczniowie i studenci bez ponoszenia opłat. Jest to całkowicie darmowe narzędzie, ale należy uruchomić usługę dla szkoły. Trzeba zarejestrować Office 365 na stronie http://aka.ms/Office365edupl, co może zrobić szkolny administrator IT. Po kliknięciu w zielony przycisk oznaczony napisem „Rozpocznij pracę – bezpłatnie” strona przekieruje do formularza online, który trzeba wypełnić, aby utworzyć konto móc zacząć korzystać z usług w wersji próbnej. W formularzu wpisuje się imię i nazwisko, służbowy adres e-mail, służbowy numer telefonu, nazwę firmy, zaznacza się też rodzaj organizacji. Kolejnym krokiem będzie dodanie istniejącej domeny używanej przez jednostkę edukacyjną, co trzeba zrobić w ciągu trzydziestu dniu od zarejestrowania się. Możliwe jest utworzenie konta dla maksymalnie 25 uczniów i studentów oraz 25 nauczycieli i wykładowców.

Podana domena edukacyjna jest weryfikowana i jeśli uzyska uprawnienia do korzystania z darmowej usługi Office 365 Education, będzie można przejść do kolejnego etapu. Administrator musi przejść do zakładki Rozliczenia, następnie Zakup Usług i dokonać zakupu licencji za 0 złotych dla wybranych uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców. Na tym jednak nie koniec, bo trzeba jeszcze przepisać użytkowników korzystających z wersji próbnej do wersji docelowej MS Office 365. W tym celu należy przejść do zakładki Użytkownicy, po czym Aktywni użytkownicy w panelu administratora. Najwygodniejszym i najszybszym sposobem będzie utworzenie kont zbiorczo, czyli przez import pliku CSV. Każdy użytkownik usługi będzie miał przypisaną odpowiednią licencję z pakietu Office 365 A1. Na koniec pozostaje rozesłać wszystkim ich indywidualne loginy i hasła.

One thought on “Office 365 dla szkół

  • Marlena says:

    Office to podstawa, powinni tego uczyć już dzieci. Swoją drogą zastanawiam się, kto jeszcze pisze ręcznie. Bo ja sama nie napisałam nic długopisem od co najmniej kilku miesięcy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>