Edycja wideo

Program do obróbki filmów – w czym edytować pliki wideo?

Edycja plików wideo nie jest prostym zadaniem, wymaga również zastosowania specjalnego oprogramowania. Dlatego przedstawiamy 5 programów do obróbki filmów, które powinny Ci to ułatwić.

1. DaVinci Resolve

Jako pierwszy chcielibyśmy przedstawić program do edycji plików wideo DaVinci Resolve, który został stworzony przez firmę BlackMagic. Można skorzystać z wersji darmowej lub płatnej. Ta druga będzie mieć oczywiście więcej możliwości, aczkolwiek już podstawowe narzędzie spełnia wymagania większości użytkowników.

W DaVinci Resolve można montować filmy, a także zarządzać barwami (opcje te są bardzo zaawansowane, nierzadko komercyjne programy nie posiadają funkcji na tak wysokim poziomie).

Ponadto trzeba wiedzieć, że DaVinci Resolve uważa się za najlepszy, darmowy program do obróbki filmów, lecz jednocześnie jest również… jednym z najbardziej zaawansowanych. Choć w internecie można znaleźć wiele tutoriali pokazujących, jak go obsługiwać, to nauka ta nie będzie prosta.

2. HitFilm Express

Tak jak poprzednik, HitFilm Express dostępny jest w wersji bezpłatnej lub PRO, która wzbogacona jest o wiele różnych dodatków. Jest też jeden haczyk – aby można było skorzystać za darmo z programu, trzeba na jednym z mediów społecznościowych opublikować informację o nim. Czy warto? Zdecydowanie tak. Szczególnie jeśli poległeś na obsłudze DaVinci Resolve i szukasz czegoś prostszego.

Montaż filmów jest w nim wygodny, możliwe jest także tworzenie efektów specjalnych i animacji.

3. Nuke

Osoby początkujące, które dopiero zaczynają swoją przygodę z montażem filmów i edycją plików wideo, powinny poradzić sobie z programem Nuke. Wystarczy się zarejestrować, by móc pobrać go za darmo.

Pozwala na tworzenie efektów specjalnych, również 3D. Z wersji komercyjnej korzystają takie firmy jak Sony Pictures czy Disney Animation Studio.

Jeśli jednak będziesz chciał przejść na wersję „premium”, to musisz wiedzieć, że nie ma możliwości przeniesienia projektów z niekomercyjnego programu do PRO.

Kdenlive

Kdenlive jest programem dostępnym zarówno na systemy Windows, jak i Linux. Polecany jest amatorom, ponieważ jest zdecydowanie najprostszy w obsłudze, a do tego intuicyjny. Umożliwia nieliniowy montaż wideo oraz obsługuje większość formatów plików. Będziesz mógł w nim nałożyć napisy czy zmienić kolorystykę obrazu.

Lightworks

Jeśli chcesz się poczuć jak producenci filmowy z Hollywood, zainstaluj Lightworks. Oczywiście, nie szalej na początku, i wybierz darmową, okrojoną wersję programu – możliwa jest bezpłatna subskrypcja przez rok.

Tylko nie zabieraj się za niego, jeśli nigdy wcześniej nie pracowałeś w żadnym programie do obróbki wideo. Dlaczego? Ponieważ sporo czasu zajmie Ci jego nauka, nawet jeśli jesteś już „wtajemniczony”. Za to gdy przyswoisz wszystkie jego podstawowe funkcje, otworzy się przed Tobą wiele możliwości.

To jedne z najpopularniejszych programów do edycji plików wideo, które możesz pobrać i zainstalować na swoim komputerze za darmo. Jeśli planujesz montaż filmów, to jak najszybciej rozpocznij naukę z nimi i ciesz się z efektów, jakie zapewniają.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>