Chłopak grający na laptopie

Polecane laptopy do gier. Laptopy gamingowe Asus, Lenovo, Acer, co jeszcze?

Coraz częściej zamiast komputera stacjonarnego, do gier wybieramy laptopy. Jeszcze kilka lat temu były one traktowane jako nieco uboższe młodsze rodzeństwo, które nie może dorównać starszym i wydajniejszym stacjonarkom, ale i to się już zmieniło. Technologia na tyle się rozwinęła, a popularność laptopów gamingowych na tyle wzrosła, że sprzęt ten stał się bardzo powszechny i co istotne – świetnie sprawdza się nawet w przypadku najbardziej wymagających graczy. Który jednak laptop do gier warto wybrać?

Laptopy gamingowe – czy warto?

Technologia na tyle poszła do przodu, że obecne laptopy, dedykowane graczom w niczym nie ustępują tradycyjnym komputerom stacjonarnym. Sprzęt ten stał się bardzo wydajny i niezwykle mocny, a producenci elektroniki i najpopularniejsze marki, w tym Asus, Lenovo czy Acer mają w swojej ofercie komputery dedykowane właśnie tej grupie odbiorców. Czy więc warto inwestować w taki sprzęt? Jeżeli zależy nam na poręczności i energooszczędności to jak najbardziej!

Zalety i wady laptopów do gier

Obecnie laptopy dedykowane dla graczy cieszą się naprawdę dużą popularnością, a każdy szanujący się gracz, inwestuje w jak najlepszy sprzęt tego typu. Teoretycznie na każdym laptopie można grać, ale jak wiadomo, współczesne gry są niezwykle wymagające pod względem sprzętowym i bywają ciężkie dla standardowych notebooków. Laptopy gamingowe są konstruowane właśnie pod te specyfikacje – ich parametry są po prostu lepsze i dają więcej możliwości. Przy tej okazji są rzecz jasna poręczne, więc sprzęt można zabrać ze sobą wszędzie.

Minusy? Zdecydowanie cena. Niestety, ale żeby kupić porządny laptop do gier, trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem, minimum 5 tys. zł. Można owszem znaleźć tańsze, jednak najczęściej poza samą nazwą „komputer dla graczy” nie ma on wiele wspólnego z realnym przeznaczeniem. Wadą mogą być też nieco większe gabaryty, a także duże obciążenie dla samego sprzętu, przez co granie bez podłączonego zasilania może nie potrwać długo. No i nie jest to laptop cichy.

Podświetlona klawiatura

Jaki laptop gamingowy wybrać?

W internecie można znaleźć wiele rankingów pokazujących, jakie aktualnie laptopy do gier są najbardziej na topie. Oczywiście warto je przeglądać, by wiedzieć, jak wygląda obecnie rynek tego typu sprzętu, jak i na co powinno się zwracać uwagę, gdy sami szukamy komputera dla siebie. Na jakie parametry najlepiej zwracać uwagę? Należy wymienić tutaj:

  • Karta graficzna, w tym także ilość pamięci RAM – dobra karta graficzna to podstawa w laptopie do gier; obecnie popularne i w miarę tanie są te tworzone przez Nvidię, zwłaszcza układ Geforce (tańsza wersja MX150, droższa i lepsza GTX 1050, GTX 1650, GRX 1070); jeżeli chodzi o ilość RAM-u, to im więcej, tym lepiej
  • Dysk twardy – najpopularniejsze to HDD i SSD, dla graczy lepszą alternatywą może być ten drugi – SSD ma większą wydajność, płynność działania i szybkość, choć jest też droższy i ma mniejszą pamięć
  • Układ chłodzenia – wysoka wydajność sprzętu to i duże obciążenie dla niego, dlatego dobry układ chłodzenia się przyda – może to być dodatkowy wentylator, specjalne płytki chłodzące
  • Ekran – chodzi o to, by rozdzielczość była jak najlepsza, w formie Full HD lub wyżej; przekątna ekranu najlepiej, jeżeli wynosić będzie co najmniej 15,6 cala, matryca była matowa, a częstotliwość odświeżania obrazu jak najwyższa (standard to 60 Hz, ale lepsze są te 120 Hz i 144 Hz).
  • Procesor – powinien być jak najbardziej wydajny, posiadać co najmniej 4 rdzenie i wysoką częstotliwość takowania; procesor Intel z serii Core oznaczone od i5 wzwyż; mocne układy to te oznaczone literami H, HQ lub K, układy energooszczędne oznaczone są literami U i Y

Co z innymi elementami? Wiele osób zwraca także uwagę na takie kwestie jak napęd, choć obecnie nie jest on niezbędny oraz klawiaturę – ta powinna być wytrzymała na uszkodzenia, mogą się też przydać podświetlone klawisze. Dobrze też, jeżeli laptop jest wyposażony z kilka różnych złączy, jak USB, HDMI, czytnik kart pamięci SD/mikroSD czy gniazdo na mikrofon i słuchawki.

Jaka marka laptopa do gier?

Obecnie praktycznie każda firma produkująca laptopy ma w swojej ofercie także sprzęt dla graczy. Niezależnie więc jaką markę wybierzemy: Lenovo, Samsung, Acer, Asus, HP, Dell czy MSI, w każdym z nich znajdziemy coś dla siebie. Marka sama w sobie nie jest taka istotna, tak naprawdę liczyć się będzie to, co sprzęt ma w środku – jego parametry – i to nimi powinniśmy się kierować, a nie znaczkiem na sprzęcie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>