stanowisko pracy z laptopem

Notebooki a laptopy – czym się różnią? Co i kiedy wybrać?

Laptopy i notebooki – jakie są różnice między tymi typami przenośnych komputerów? Czy w ogóle są jakieś różnice? Dlaczego używamy tych dwóch nazw, zamiast posługiwać się jedną? Jakie są jeszcze rodzaje mobilnych urządzeń tego typu?

Czym się różni notebook od laptopa?

W dzisiejszych czasach określenia „laptop” i „notebook” używane są zamiennie, zarówno przez użytkowników, jak i producentów. Oba terminy określają komputery mobilne. Kiedyś panowało między nimi większe rozróżnienie. Laptopami nazywano większe jednostki, o wadze dochodzącej nawet do 5 kg, które wymagały zewnętrznego źródła zasilania.

Notebooki były natomiast urządzeniami mniejszymi i lżejszymi, o rozmiarach porównywalnych do zeszytu formatu A4. Stąd też wzięła się ich nazwa – „notebook” to po angielsku „notatnik”. Od początku takie komputery były wyposażone we własne źródło zasilania, co sprawiało, że były lepsze od laptopów pod względem mobilności, a także jakości pracy (ponieważ praca bezprzewodowa daje więcej swobody i możliwości).

Takie rozróżnienie funkcjonowało kiedyś, ale z biegiem czasu wyszło z użycia. Obecnie nazwy „laptop” i „notebook” powszechnie są stosowane zamiennie. I choć można niekiedy zaobserwować, że słowo „notebook” jest preferowane w środowiskach biznesowych, jako rzekomo bardziej profesjonalne określenie, tak naprawdę terminy te stały się synonimami. Zarówno słowem „laptop” jak i „notebook” określa się dziś cały segment mobilnego sprzętu komputerowego, bez rozróżnienia ze względu na rozmiary czy rodzaj źródła zasilania, z którego korzysta urządzenie.

Jakie są rodzaje komputerów przenośnych?

A co z pozostałymi określeniami, jakie są używane w stosunku do przenośnych komputerów? Netbook, ultrabook – czy te terminy również są synonimami? Czy one także oznaczają dokładnie to samo co notebook i laptop?

Otóż nie. Te nazwy odpowiadają poszczególnym segmentom laptopów (czy też notebooków, skoro ustaliliśmy, że to określenia zamienne). A zatem na przykład netbook, mimo podobieństwa nazwy, nie do końca jest tym samym co notebook. Notebook jest ujęciem szerszym, a netbook to po prostu jeden z jego rodzajów.

Netbook jest laptopem o wyjątkowo niedużych rozmiarach, najczęściej nie przekraczających 10 cali. Nie jest to może najodpowiedniejszy sprzęt do pracy, ale bardzo dobrze nadaje się do przeglądania stron internetowych i korzystania z portali (stąd jego nazwa, podkreślająca związek z internetem).

Natomiast ultrabook jest lekkim i smukłym komputerem przenośnym, który znakomicie nadaje się dla użytkowników biznesowych ze względu na dużą wydajność, jaką się charakteryzuje, oraz możliwość długiego czasu pracy na akumulatorze. Ultrabooki to urządzenia energooszczędne, odznaczające się dużą mobilnością ze względu na niewielką wagę i niedużą grubość, w których minimalizacja gabarytów nie wpływa niekorzystnie na wydajność.

Na rynku dostępne są też notebooki 2 w 1. Taki sprzęt może pełnić funkcję dwóch urządzeń – laptopa i tabletu. Notebook tego rodzaju może być konwertowalny i wtedy łączy cechy dwóch urządzeń dzięki 360-stopniowemu zawiasowi, albo hybrydowy, który wypełnia to zadanie dzięki odłączanemu ekranowi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>