czarna klawiatura

Komputer Mac OS czy PC Windows? Zalety i wady wyboru między komputerami Apple a popularnymi PC

Komputer Mac OS czy PC Windows – co jest lepszym wyborem? Jakie są zalety komputerów z jednym i drugim oprogramowaniem?

Mac OS

Jedną z podstawowych zalet Maca jest prostota użycia. Interfejs nie zmienia się od wielu lat. Można to poczytywać zarówno za zaletę, jak i wadę. Zaletę, bo wystarczy raz nauczyć się obsługi i już się umie – nie trzeba wciąż przestawiać się na nowe wersje, jak ma to miejsce z Windowsem. Z drugiej jednak strony, jeśli coś ci się w interfejsie nie spodoba, to nie masz pewności, że w przyszłości zostanie to poprawione. Ale hej, może jest on już tak idealny, że nie ma co poprawiać? To kwestia do indywidualnej oceny.

Nie znaczy to, że w Macu nic się nie zmienia. Nie ma tu zmian drastycznych, w rodzaju tych, jakie czasem wprowadza Microsoft, ale raz na jakiś czas darmowe aktualizacje wprowadzają nowe funkcjonalności. W systemie operacyjnym są też różne interesujące opcje, takie jak rozbudowane narzędzie do tworzenia zrzutów ekranu albo opcja grupowania na pulpicie plików według ich typu.

Mac OS jest też bezpieczniejszy od Windowsa ze względu na mniejszą ilość urządzeń i zamknięty charakter. Komputery Mac rzadziej padają więc ofiarą hakerów i wirusów.

Są też do nich dołączane dodatkowe użyteczne aplikacje, z których większość jest darmowa. Niektóre są preinstalowane jako integralna część systemu operacyjnego, pozostałe bez problemu można pobrać z App Store. Chodzi tu między innymi o apki takie jak Zdjęcia, iMovie, Pages, Keynote, GarageBand, Numbers czy FaceTime, wśród różnych zastosowań umożliwiające na przykład edycję zdjęć, tworzenie muzyki, wykonywanie pracy biurowej.

Warto wspomnieć tu też o nieocenionym narzędziu Time Machine, służącym do wykonywania kopii zapasowych. Potrafi ono odtworzyć po awarii wszystkie elementy systemu – pliki, aplikacje, ustawienia, a nawet tapetę.

PC Windows

Jednym z plusów jest nowe, funkcjonalne menu Start – brakowało go w Windowsie 8, ale 10-tka nadrobiła te braki. Nowe menu daje dużo swobody, jeśli chodzi o personalizację – można je w znacznym stopniu modyfikować i dopasowywać do swoich potrzeb.

Zaletą są też wirtualne pulpity, zapewniające większą przestrzeń roboczą. Można wywołać Widok zadań, który pokaże miniatury okien otwartych na aktualnie aktywnym pulpicie, a w dolnej części ekranu pokaże się dostęp do wirtualnych pulpitów.

Pasek zadań jest wzbogacony o nową ikonę wyszukiwania. Za jej pomocą uaktywnia się panel rozbudowanej systemowej wyszukiwarki. Dzięki zestawowi kafelków w górnej części panelu można swobodnie filtrować wyniki, ograniczając je na przykład do samych zdjęć, filmów, plików muzycznych czy ustawień systemowych.

Kolejną kwestią, o jakiej warto wspomnieć, są automatyczne aktualizacje systemu. Dla jednych użytkowników może to być plus, bo nie trzeba troszczyć się o aktualizacje, skoro dokonują się same. Innych użytkowników jednak automatycznie dokonywane aktualizacje, o które wcale nie prosili, będą irytować.

One thought on “Komputer Mac OS czy PC Windows? Zalety i wady wyboru między komputerami Apple a popularnymi PC

  • Paweł Cengiel says:

    Co do wyboru, zdania będą zawsze podzielone. Każdy powinien wybrać to, na czym lepiej mu si pracuje ze względu na własne potrzeby.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>