Akcesoria komputerowe na biurku

Najczęściej podrabiane akcesoria komputerowe, jakie marki, jakie podróbki?

Sprzęt elektroniczny i akcesoria komputerowe, do telefonu stanowią ogromną część przemysłu zajmującego się produkcją podróbek. Wśród krajów, które przodują w tym procederze, wymienia się Chiny. Znaczna część podrobionych rzeczy pochodzi właśnie z Azji. Jakie są najczęściej podrabiane akcesoria i marki? Jak uchronić się przed zakupem felernego produktu?

Jakie akcesoria komputerowe i do telefonów są podrabiane?

Firmy, które zajmują się takim procederem, mogą podrobić właściwie wszystko. Wśród akcesoriów komputerowych, które często nie mają nic wspólnego z oryginalnymi wersjami, wymienia się zasilacze do komputerów, baterie do laptopów, stacje dokujące, urządzenia do streamingu, słuchawki z mikrofonem i kamery internetowe. Produkty te do złudzenia mogą przypominać oryginalne akcesoria, jednak inna będzie ich jakość. Większość takich akcesoriów nie spełnia wymagań narzucanych przez UE, korzystanie z nich może być wręcz niebezpieczne.

Sporo mówi się o podrabianych ładowarkach do smartfonów, nie bez powodu zresztą. Prowadzono już na ten temat badania, zgodnie z którymi stwierdzono, że korzystanie z podrobionych ładowarek może zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu. Dlaczego? Takie akcesoria nie są certyfikowane, większość z nich nie jest odporna na przepięcia, nie ma właściwego poziomu izolacji. Coraz częściej mówi się o uszkodzonych telefonach lub nawet o pożarach, które zostały wywołane właśnie takimi podrobionymi ładowarkami. Problemem mogą być też zakupione w niepewnym źródle baterie, a nawet same kable USB.

Jakie marki są często podrabiane?

Wśród marek elektronicznych, które są chętnie podrabiane, wymienia się producentów Apple, Samsung, Nokia, Sony. Ich produkty są najczęściej pożądane przez klientów, stąd też odpowiedź firm, zajmujących się sprzedażą felernych akcesoriów i sprzętów. Nie ma co ukrywać, że podrabiane są te gadżety, które są drogie. Apple słynie z akcesoriów do komputerów i telefonów, które do najtańszych nie należą. Stąd też niektórzy użytkownicy ich produktów szukają tańszych odpowiedników.

Jak uniknąć zakupu podróbek?

Zasadniczą radą, jakiej udziela się osobom, którym zależy na oryginalnym sprzęcie, jest kupowanie go w sprawdzonych miejscach. Nie ma obaw, decydując się na zakup akcesoriów komputerowych czy do telefonu w dużych sklepach z elektroniką. Dotyczy to zarówno zamawiania ich przez internet, jak i zakupów w sklepach stacjonarnych. Największym zagrożeniem są aukcje internetowe. Wśród nich mnóstwo jest ogłoszeń z produktami podrobionymi, niektóre do złudzenia przypominają te oryginalne. Często sygnałem, że coś jest nie tak, mogą być niższe ceny. Dobrze wcześniej sprawdzić, ile powinny kosztować takie oryginalne akcesoria. Warto też przyglądać się opisom produktów. Te, które są dopuszczone do użytku w Europie, mają certyfikat oznaczony jako CE, czyli Conformite Europeenne). Niestety znaczek CE jest wykorzystywany też przez chińskie firmy, wtedy oznacza on China Export. Symbole te nieznacznie mogą się od siebie różnić, co tylko utrudnia zakup oryginalnych gadżetów na aukcjach internetowych.

One thought on “Najczęściej podrabiane akcesoria komputerowe, jakie marki, jakie podróbki?

  • Magda88 says:

    Apple! Chyba nie ma drugiej marki tak chętnie podrabianej. To synonim luksusu. A te słuchawki to już w ogóle widziałam w różnych wersjach. Nie rozumiem jednak lansowania się dzięki jabłkowi na sprzęcie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>