Otwarty laptop Apple Macbook Air

Kiedy miał premierę pierwszy laptop Apple?

Laptopy Apple są dziś znane i wykorzystywane prawie na całym świecie. Służą one uczniom czy studentom do nauki, ale spisują się także podczas ciężkiej pracy, np. wirtualnego komponowania muzyki czy programowania. Warto jednak pamiętać, że wszystko kiedyś miało swój początek i właśnie dlatego przybliżamy poniżej, kiedy miał premierę pierwszy laptop Apple z każdej rodziny urządzeń.

Pierwszy w historii laptop Apple – Macintosh Portable

Pierwszy laptop firmy Apple miał premierę w 1989 roku. Jak na dzisiejsze czasy, urządzenie to może wydawać się nieco kiczowate, bo jego bryła przypomina bardziej elektroniczną maszynę do pisania z otwieranym ekranem. Nie można jednak zaprzeczyć, że pierwszy laptop Apple był przełomem w firmie Steve’a Jobsa. Razem z laptopem Macintosh Portable, odbiorcy w końcu mogli cieszyć się komfortem pracy, znanym na przykład z Macintosh Plus, ale w wersji przenośnej. Mobilność umożliwiała tu kompaktowa budowa oraz bateria, która pozwalała na około 10 godzin pracy bez ładowania. Nowa technologia nie była jednak tania, ponieważ cena pierwszego laptopa Apple w dniu premiery wynosiła w przeliczeniu 71000 zł.

Bardziej kompaktowy laptop Apple – PowerBook

Problemy Macintosh Portable rozwiązać miał kolejny komputer przenośny, który tym razem odniósł większy sukces. Przed wprowadzeniem na rynek PowerBooka, rozterka między komputerem Mac OS czy PC Windows nie pojawiała się, ponieważ urządzenia przenośne obsługiwały głównie system DOS. Razem z drugim w historii laptopem Apple, do dyspozycji użytkowników trafił natomiast system Classic Mac OS, a następnie Mac OS X w wersji przenośnej. Intuicyjny system w połączeniu z wysokimi parametrami, a przy tym niższą ceną w porównaniu do poprzednika mogą być głównymi czynnikami, które przesądziły o sukcesie nowego laptopa Apple. Warto podkreślić, że cena nowego laptopa Apple w dniu premiery wynosiła około 22000 zł, więc zauważalnie mniej niż jego poprzednik.

PowerBook odniósł sukces nawet pomimo tego, że nie był to krzykliwy laptop apple rose gold zachęcający błyszczącą aluminiową obudową. Niepozorna czarna obudowa ukrywała w sobie jednak potencjał, który dał początek serii urządzeń znanej do dziś.

Pierwszy tańszy laptop Apple – iBook

Laptop Apple, o dźwięcznej nazwie iBook można kojarzyć przede wszystkim, z jego przezroczystej obudowy w charakterystycznych kolorach w modelach G3. Urządzenie to dość często widywane mogło być również w amerykańskich filmach i serialach, jako główna pomoc szkolna, a był ku temu dobry powód. Intuicyjność, a przede wszystkim cena nowego laptopa Apple, która wynosiła około 11000 zł, sprawiały, że było to atrakcyjne rozwiązanie dla uczniów wchodzących w cyfrowy świat. Laptop ten swoją premierą miał w 1999 roku, a w 2006 ostatecznie ustąpił miejsca serii, którą znamy do dziś.

Znany do dziś laptop Apple – MacBook

Wysławiony laptop Apple MacBook został zaprezentowany po raz pierwszy w 2006 roku i z miejsca zawładnął rynkiem urządzeń w swojej klasie. Był to bowiem komputer stylowy, kompaktowy i stosunkowo niedrogi. Pierwsze MacBooki kosztowały bowiem w granicach 5000 zł, a więc porównywalnie do modeli dzisiejszych. Model ten od 2006. roku doczekał się urozmaiceń linii, a mowa tu o laptopach Apple MacBook Air oraz MacBook Pro, ale można przyjąć, że seria ta jest jedną z najlepiej przyjętych przez rynek.

Jak więc widać, firma Steve’a Jobsa miała w swojej historii kilka mobilnych komputerów, które przez lata kształtowały rynek. Pierwszy laptop Apple miał swoją premierę w 1989. roku i był nim Macintosh Portable. Jego następcą stał się PowerBook, który do sprzedaży trafił w 1991. roku. Laptop iBook to rozwiązanie zauważalnie nowsze, a nabyć je można było od 1999r. W 2006. roku po raz pierwszy do sprzedaży trafił natomiast znany do dziś laptop Apple MacBook, który wywalczył sobie już status modelu klasycznego.

One thought on “Kiedy miał premierę pierwszy laptop Apple?

  • 1989 rok?! Serio wtedy miał premierę pierwszy laptop Apple? Przecież to szmat czasu! Myślałam, że one powstały jakoś na początku lat 2000. :OOOO

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>