Zielony bootowalny pendrive

Czym jest bootowalny pendrive? Jak zrobić bootowalny pendrive?

Przez odejście producentów od montowania stacji dysków w nowych urządzeniach, instalacja systemu na komputerze może okazać się skomplikowanym procesem. Z pomocą przychodzi jednak bootowalny pendrive, który pozwala na bezproblemowe przenoszenie i zainstalowanie systemu na urządzeniu bez czytnika płyt. W poniższym tekście przedstawiamy więc jego główne cechy i to jak go wykonać.

Czym jest bootowalny pendrive?

Bootowalny pendrive jest najczęściej zwykłym dyskiem zewnętrznym usb, który wyposażony został w specjalnie przygotowany zestaw plików, który pozwala na instalację systemu. Aby dobrze zrozumieć, jakie jest jego główne zadanie, warto wcześniej wyjaśnieć, czym jest proces bootowania i czemu on służy. Urządzenie, jakim jest komputer, samo w sobie nie posiada tak rozbudowanego oprogramowania, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Podczas uruchomienia maszyny system taki jak Windows 10 ładowany jest, dzięki działaniu podstawowego systemu BIOS, a działanie takie nazywamy właśnie bootowaniem.

Aby system został odpowiednio załadowany i był możliwy do instalacji, jego dane muszą być dostępne dla systemu BIOS. Bootowalny pendrive Windows 10 będzie więc pakietem plików, które zostały przygotowane tak, aby BIOS mógł za ich pomocą wczytać cały system. Tym samym pendrive bootowalny stanowi przenośny obraz oraz instalator systemu.

Do czego służy bootowalny pendrive?

Głównym zastosowaniem bootowalnego pendrive’a, jest wygodne przenoszenie i dostarczanie oprogramowania do różnych komputerów. W praktyce oznacza to, że program, który posiada w sobie bootowalny pendrive z ISO może służyć do uruchamiania systemu w celach testowych lub jego pełnej instalacji. Możliwość testowania oprogramowania może okazać się przydatna na przykład, kiedy nie chcemy zmieniać istniejącego na komputerze systemu.

Korzystając z obrazu w postaci pliku ISO oraz wybierając pendrive bootowalny jako źródło systemu z poziomu BIOS możliwe jest sprawdzenie jak alternatywne oprogramowanie zachowuje się na naszym urządzeniu. Tak przygotowany dysk przenośny jest jednak najczęściej używany do instalacji systemu na dysku twardym komputera.

Jak zrobić bootowalny pendrive?

To jak zrobić bootowalny pendrive może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości sprowadza się do kilku prostych działań. Pierwszym z nich jest oczywiście wybór dysku flash. Zastanawiając się, jaką wybrać pamięć USB, na potrzeby bootowalnego pendrive’a, najlepiej kierować się jego minimalną wielkością i prędkością. Dla systemu Windows 10 minimalna wielkość to 8 GB. Samo przygotowanie dysku będzie opierało się, na zainstalowaniu systemu i przygotowaniu bootowalnego pendrive’a z ISO przez dedykowany do tego program Media Creation Tool. Najważniejszymi krokami podczas instalacji jest wybór wersji, języka systemu oraz wskazanie odpowiedniego dysku usb. Po zakończonej instalacji nasz bootowalny pendrive powinien być gotowy do użycia.

Jak więc widać, ładowanie lub instalacja systemu z dysku flash nie jest trudnym zadaniem. Jest to możliwe z wykorzystaniem bootowalnego pendrive’a, który stanowi przenośne źródło plików oraz pakiet instalacyjny. Aby wykonać tego rodzaju dysk, najlepiej skorzystać z dedykowanych do tego narzędzi, które dostarcza sam producent.

0 thoughts on “Czym jest bootowalny pendrive? Jak zrobić bootowalny pendrive?

  • Miałem notorycznie problem z jedym lapkiem, że co chwilę nie chciał mi wgrywać systemu Windows, taki bootowalny pendrive uratował moją skorę i to nie raz…. Przydatna rzecz 😉

  • Bootowalny pendrive to coś, co pomaga mi w testach oprogramowania, a jego zrobienie nie zajmuje dużo czasu. Ważne, żeby mieć odpowiednio dużego pendrive’a, to podstawa!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>