pamięć przenośna

Jaką wybrać pamięć USB? Ile kosztuje pendrive?

Jak wybrać dobry pendrive? Na co zwrócić uwagę? Przedstawiamy wybrane modele, od tanich i prostych po drogie i zaawansowane.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pendrive?

Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze pendrive’a, to przede wszystkim pojemność i szybkość transferu danych. Największą popularnością cieszą się USB o pojemności 16 i 32 MB, ale jak zaraz zobaczymy, pendrive może być jeszcze znacznie pojemniejszy.

Znaczenie przy wyborze może mieć także kompatybilność z urządzeniami mobilnymi. Kupujący zwracają też oczywiście uwagę na cenę. Najtańsze pendrive’y można dostać za mniej niż 20 zł, podczas gdy cena najdroższych, tych o pojemniejszej pamięci i profesjonalnych zabezpieczeniach, może sięgnąć 5000 zł.

GoodRam Flashdrive 4096MB Cube

Zacznijmy od czegoś skromnego. GoodRam Flashdrive 4096MB Cube to pendrive, który ma zaledwie 16 GB. Dla niektórych taka pojemność może być w pełni wystarczająca. Maksymalna szybkość zapisu wynosi 9 MB/s, a szybkość odczytu 17 MB/s. Można kupić go w cenie około 35 zł.

SanDisk Cruzer Edge

Kolejny pendrive dla tych, którzy nie potrzebują bardzo dużej pojemności. SanDisk Cruzer Edge ma pojemność 32 GB. Nie jest to dużo w porównaniu z wieloma innymi modelami, ale wielu użytkownikom tyle pamięci w zupełności wystarczy do ich celów. Maksymalna prędkość zapisu danych tego USB wynosi 13 MB/s, a maksymalna prędkość odczytu – 16 MB/s. Cena to zaledwie około 30 zł.

Transcend JetFlash Vault 100

Ten pendrive o pojemności 32 GB oparty jest na pamięciach typu MLC. Jego osiągi wynoszą do 160 MB/s w odczycie i 40 MB/s w zapisie. W przypadku tego USB zastosowano szyfrowanie danych zgodne ze standardem FIPS 197, co oznacza 256-bitowe szyfrowanie AES w trybie XTS. Pendrive ten ma budowę, która zapewnia mu wytrzymałość – jest odporny na wstrząsy i wytrzymały. Cena tej pamięci przenośnej to ok. 295 zł.

GoodDrive Flashdrive Twister

Kolejny pendrive o pojemności 32 GB można nabyć za około 60 zł. Mamy tu do czynienia z korzystną relacją jakości do ceny. Szybkość odczytu to 27 MB/s, a zapisu – 10 MB/s.

Kingston Data Traveler 2000

To pendrive, który dysponuje większą pamięcią – 64 GB, choć jeśli nie potrzebujemy aż tyle, to model dostępny jest także w mniejszych i tańszych wersjach pojemnościowych. Ale to nie wszystko. Zapewnia większe bezpieczeństwo danych. Zapisane na USB dane są chronione kodem, który użytkownik musi wpisać na klawiaturze numerycznej. Oprócz tego zastosowano tu sprzętowe szyfrowanie w 256-bitowym standardzie AES. Koszt tego pendrive’a to 579 zł.

SanDisk Extreme Pro

Ten ma już naprawdę dużą pojemność – dostępny jest w wersji 128 GB i 256 GB. Jego szybkość odczytu sięga do 420 MB/s, a zapisu do 380 MB/s. Ma aluminiową obudowę, a oprogramowanie SanDisk Secure Access dba o bezpieczeństwo danych. Różnica w cenie między obiema wersjami tego USB nie jest duża, dlatego warto wybrać bardziej pojemny model za 349 zł.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>