Bezpieczne połączenie internetowe

Bezpieczeństwo w sieci – jak o nie dbać?

Wraz z rozwojem technologii, zwiększa się ryzyko padnięcia ofiarą cyberprzestępczości. Dlatego tak istotne jest, by umiejętnie korzystać z internetu i wiedzieć jak zachować bezpieczeństwo w sieci. O czym należy pamiętać? Jak chronić swój komputer i inne urządzenia mobilne?

Jak chronić komputer?

Pierwszą podstawową rzeczą, o jakiej powinien pamiętać każdy, to odpowiednie zabezpieczenie naszego komputera. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim korzystanie z programów antywirusowych (najlepiej płatnych, ale niektóre bezpłatne też są dobre) oraz zapory sieciowej, która ochroni sprzęt przed interwencją z zewnątrz poprzez sieć.

Firewalle mogą funkcjonować jako urządzenia sieciowe lub programy, jeżeli jednak jest to dla nas zbyt skomplikowane, alternatywą będzie Internet Security (najczęściej dostępny przez programy antywirusowe). Dodatkowo dobrze jest też stosować filtry antyspamowe, regularnie aktualizować oprogramowanie i robić kopie zapasowe danych. Korzystając z internetu najlepiej stawiać na szyfrowanie https://.

Jak chronić się przed zagrożeniami online?

Dotyczy to przede wszystkim momentu, w którym korzystamy z różnych funkcji internetu i surfujemy po sieci. Gdy na przykład kupujemy coś online, najlepiej korzystać z firm sprawdzonych i unikać tych, które nie posiadają danych kontaktowych. Powszechnym zagrożeniem są także licznie nadawane e-maile z nieznanych adresów – lepiej na takie uważać, szczególnie gdy wyglądają dziwnie (adres pocztowy jest nietypowy i nie wygląda jak firmowy, profesjonalny).

Nigdy też nie klikaj w nieznane ci linki. Zwłaszcza te w e-mailach, które najczęściej służą wyłudzeniu dostępów do stron (np. do konta w banku). Płacąc online, lepiej korzystać z bezpiecznych systemów albo używać do tego kart. Absolutnie nigdy nie powinno się niczego pobierać z niezaufanych stron – możliwe, że ściągając pliki, ściągniemy także wirusa na swój komputer.

Jak chronić swoje dane osobowe i prywatność?

Korzystając z komputera i internetu, czyhają na nas liczne zagrożenia, w tym możliwość wykradzenia naszych danych osobowych i prywatnych informacji. Trzeba pamiętać o tym, by zawsze używać mocnych haseł i regularnie je zmieniać. Nigdy też nie należy korzystać z tego samego hasła do wielu różnych serwisów i stron – złodzieje wykradający hasło będzie miał dostęp do każdego z tych portali. Postaraj się zachować jak najwięcej prywatności w internecie, szczególnie jeżeli chodzi o serwisy społecznościowe – uważaj jakie treści publikujesz i włącz właściwe ustawienia.

Bezpieczeństwo w sieci – dlaczego ważne?

Współcześnie znaczna część społeczeństwa korzysta z internetu w różnych celach i niezależnie od wieku, płci czy wykształcenia. Internet jest w naszym życiu niezwykle istotny, jednak stwarza ona także wiele niebezpieczeństw – te w postaci hakerów i innych cyberprzestępców są jak najbardziej realne.

Niejednokrotnie słyszało się, że takie czy inne dane wyciekły z firmy, czy konkretnego serwisu internetowego. Te dane to nasze imiona i nazwiska, adresy, numery telefonów, adresy e-mail, a czasem i inne. Jest to zagrożenie, które dotyczy nas wszystkich, dlatego należy o to zadbać. Dlaczego? W wyniku kradzieży danych, czy włamania na konta możemy stracić oszczędności swojego życia, mogą zostać zaciągnięte pożyczki i kredyty oraz zakupione różne produkty na nasz rachunek czy nasze dane. Wyłudzenia, kradzieże, złośliwe oprogramowania i wirusy komputerowe to duże niebezpieczeństwo, a dzięki zachowaniu ostrożności i zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń minimalizujemy zagrożenie, chronimy więc siebie i swoich bliskich, także dzieci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>