W większości polskich domów spotkać można głównie nowoczesne, płaskie telewizory, które zajmują mało miejsca, dają świetną jakość wyświetlanego obrazu oraz mają mnóstwo dodatkowych funkcji, w tym dostęp do aplikacji internetowych. Wybór takiego odbiornika nie jest jednak prosty. Są one zróżnicowane nie tylko pod względem wielkości ekranu, ale i ich możliwości. Jaki więc telewizor warto wybrać? Jaki rozmiar odbiornika będzie odpowiedni do salonu?
- Jaka wielkość ekranu telewizora?
- Jaka rozdzielczość telewizora?
- Rodzaj wyświetlacza: LCD, LED, OLED?
- Dodatkowe funkcje w telewizorach
Jaka wielkość ekranu telewizora?
Tak naprawdę wielkość telewizora uzależniona jest od powierzchni pomieszczenia, w którym odbiornik ma stanąć lub zawisnąć. W niewielkich pokojach, gdzie odległość między kanapą a ścianą lub stolikiem RTV jest niewielka, wystarczający będzie telewizor 32 cale. Jeśli jednak mowa o większej przestrzeni, wówczas, aby zapewnić komfort oglądania filmów, należy wybrać odbiornik o większej przekątnej ekranu. Może to być telewizor 40-calowy lub nawet większy. Przyjmuje się, że jeśli odbiornik ma 42 cale, wtedy odległość od niego powinna wynosić od 1,6 m do 3,2 m.
Jaka rozdzielczość telewizora?
Z ekranem związana jest również rozdzielczość. W obecnie dostępnych telewizorach najczęściej wymienia się Ultra HD, Full HD i HD Ready. Pierwsza z nich określana jest powszechnie jako 4K. Zapewnia ona wysoką jakość oglądanych filmów, sprawdza się także podczas grania na konsoli, gdzie świetnie odwzorowuje każdy szczegół. Telewizory 4K nie muszą być aż tak bardzo oddalone od kanapy jak odbiorniki z inną rozdzielczością.
Full HD to jedna z bardziej popularnych rozdzielczości w produkowanych aktualnie telewizorach średniej klasy. Znajduje zastosowanie głównie podczas oglądania telewizji, to także minimum, jakie zalecane jest do gier na konsoli.
HD Ready natomiast to rozdzielczość, jaką spotkać można w tańszych odbiornikach do 32 cali. Jest ona wystarczająca, jeśli telewizor ma służyć jedynie do oglądania telewizji.
Rodzaj wyświetlacza: LCD, LED, OLED?
Telewizory LCD lub LED były produkowane na początku, jak płaskie odbiorniki stały się w Polsce popularne. Technologia ta to połączenie panelu LCD z podświetleniem LED. Takie telewizory nie zapewniają jednak dobrej jakości wyświetlanego obrazu. Użytkownicy zauważą, że jest niższy kontrast, jaśniejsza czerń itp.
Obecnie coraz częściej kupuje się telewizory OLED, które gwarantują głęboki kontrast, doskonałą jakość czerni, niemal idealnie odwzorowują kolory. Dzięki temu wyświetlany obraz jest bardzo realistyczny.
Dodatkowe funkcje w telewizorach
Telewizory służą już nie tylko do oglądania telewizji. Nowoczesne odbiorniki wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji. Przede wszystkim duże zainteresowanie jest odbiornikami Smart TV. Oznacza to, że użytkownik może korzystać w telewizorze z Internetu i oglądać ulubione seriale lub filmy ze znanych wypożyczalni video online. Oprócz tego niektóre odbiorniki wyposażone zostały w funkcję PVR, czyli nagrywania na dysk twardy, 3D, PiP – wyświetlania 2 obrazów jednocześnie.
Irena says:
Moim zdaniem 32 cale to dużo za mało. Mamy 46 i to też nie jest to. Jak się lubi dobrą jakość obrazu, to nie ma co jakoś nadmiarowo oszczędzać na przekątnej.