stanowisko pracy

Jak przebiega projektowanie IT? System dedykowany czy gotowy?

O co chodzi w programowaniu IT? Jaki system IT warto wybrać – dedykowany czy gotowy? Czy się różnią te dwie opcje?

Na czym polega projektowanie IT?

Nie jest to z pewnością zadanie, które można zlecić byle komu, ponieważ wiele zależy od tego, by system IT był zaprojektowany jak najlepiej. Projektowanie IT to usługa firm zajmujących się obsługą informatyczną, a pierwszym krokiem jest rzetelne przeanalizowanie potrzeb firmy i prognoz jej rozwoju. Bierze się przy tym pod uwagę rolę i oczekiwania użytkowników końcowych, a także szacuje ryzyko inwestycji.

W procesie projektowania IT trzeba zdefiniować, jakie struktury danych, zasoby informacyjne i algorytmy przetwarzania danych będą niezbędne, oraz zaplanować, w jaki sposób mają działać, by spełniać określone wymagania. Powstały prototyp systemu IT zostaje zweryfikowany, po czym przychodzi czas na naniesienie zmian, zanim ostateczna wersja zostanie wdrożona.

System dedykowany

Oprogramowanie dedykowane to takie, które jest zaadaptowane do programów komputerowych, które działają już w firmie. Ma ono za zadanie obsłużyć specyficzne zadania istotne dla klienta, dlatego posiada dopasowane do jego potrzeb funkcjonalności.

Czy warto zdecydować się na właśnie taki system? Pod względem zaawansowania będzie on prawdopodobnie idealnie dopasowany do potrzeb użytkowników. Oznacza to, że ci, którzy będą z niego korzystać, szybko i bez większych problemów przejdą przez proces wdrażania nowych rozwiązań. Nie będzie też barokowego przepychu – system nie będzie napakowany funkcjami, z których firma nie będzie podczas pracy korzystać. W przypadku systemów dedykowanych można bowiem liczyć na ekonomię wykonania.

System dedykowany powinien być też dopracowany pod kątem współpracy z oprogramowaniem wykorzystywanym przez kontrahentów. W ten sposób ułatwiona zostanie wymiana informacji między podmiotami.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest lepsza współpraca z firmą, która zaprojektuje system IT. Przy systemie dedykowanym można spodziewać się ze strony tej firmy w pierwszym okresie użytkowania stałej pomocy w obsłudze aplikacji i systemów.

A czy ta opcja ma jakieś wady? Należy wziąć pod uwagę, że w przypadku systemu dedykowanego trzeba wdrożyć zupełnie nowy produkt, toteż początkowa faza jego funkcjonowania może się wiązać z pewnymi wadami. System może w tym czasie wymagać modyfikacji i dopracowania. Innym słabym punktem jest wyższa cena niż w przypadku gotowego systemu.

System gotowy

Gotowe oprogramowanie to przede wszystkim niższa cena. Oczywiście nie jest ono stworzone z myślą o konkretnym zleceniodawcy, ale w wielu przypadkach w zupełności wystarczą ustandaryzowane, powszechnie stosowane rozwiązania. System gotowy nadaje się do masowego wykorzystania. Ponieważ nie był tworzony na potrzeby jednego klienta, mniejsze jest tu prawdopodobieństwo wystąpienia błędów.

Słabą stroną takiego rozwiązania może być to, że system gotowy powstaje w ten sposób, by był dopasowany do jak największej ilości użytkowników. Może więc być przeładowany funkcjami, które będą w danej firmie po prostu nieużyteczne. Oprócz tego wybór takiego systemu ogranicza w przyszłości możliwości jego personalizacji.

One thought on “Jak przebiega projektowanie IT? System dedykowany czy gotowy?

  • Jak dla mnie tylko oprogramowanie dedykowane — fakt, koszt spory, ale trzeba też wziąć pod uwagę użyteczność. Taka inwestycja z pewnością się zwróci 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>