Programy do obróbki zdjęć

Od czego zacząć obróbkę zdjęć? Porady dla początkujących fotografów

Zdjęcia, które robisz, nie są tak kontrastowe, nasycone, jak te, które widzisz w internecie? A może podoba ci się określony styl w obróbce, lecz nie umiesz go odwzorować? Mamy dla ciebie kilka rozwiązań oraz porad, dzięki którym twoje zdjęcia zaczną robić wrażenie.

Program do obróbki zdjęć

Kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrany program do obróbki zdjęć. I nie daj sobie wmówić, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest Photoshop, bo na początku nie dość, że nie będzie ci potrzebny, to jeszcze może… szybko zniechęcić cię do obróbki.

Programy do obróbki zdjęć przedstawia serwis skleppc.pl, znajdziesz tam zarówno płatne, jak i darmowe propozycje na komputer lub telefon. No właśnie – wcale nie musisz obrabiać zdjęć na komputerze, zrobisz to z pomocą prostych i intuicyjnych narzędzi na telefon. Jako ciekawostkę dodamy, że jeden z najpopularniejszych programów, Lightroom, dostępny jest bezpłatnie na smartfony.

Masz już zainstalowaną aplikacje i co teraz?

Obróbka w kilku krokach

Na początku pewnie nie będziesz retuszować skóry, zmieniać kolorów czy usuwać zbędnych elementów ze zdjęcia, ponieważ takie funkcje są zbyt zaawansowane. Ale wcale nie musisz tego robić, by uzyskać efekt „wow”. Wystarczy kilka prostych kroków.

Na początku przytnij i wyprostuj fotografię. Możesz ją kadrować, korzystając z gotowych formatów (np. 4:5, który jest idealny na Instagram) lub ręcznie. W aplikacjach, które nie mają polskiej wersji językowej, szukaj przycisku crop.

Następnie zmień balans bieli. Czyli… co? Temperaturę zdjęcia, a dokładniej temperaturę światła. Możesz to zrobić przy pomocy dwóch suwaków, które zwykle oznacza się jako temp (od niebieskiego do żółtego) oraz tint (od zielonego do fioletowego). Dzięki temu, robiąc zdjęcie np. w ciemnym pomieszczeniu, oświetlonym jedynie przy pomocy żarówki, sprawisz, że nie będzie zażółcone.

Następnie popracuj nad jasnością zdjęcia. Tu z pomocą przyjdzie aż kilka opcji – exposure (ekspozycja), czyli po prostu – jasne/ciemne. Pracując z tym suwakiem, sprawiasz, że całość zdjęcia się rozjaśni lub przyciemni. Czasami to może być jednak niewystarczające. Wtedy do gry wchodzą cienie (shadows) oraz prześwietlenia (highlihts). Możesz też działać tylko na jasnych elementach fotografii (whites) lub na ciemnych (blacks).

Co zrobić, jeśli kolory są wyblakłe lub wręcz przeciwnie, zbyt intensywne? Wtedy z pomocą przychodzi nasycenie, dostępne pod przyciskami saturation lub vibrance. Można też poprawić kontrast zdjęcia (contrast). Na koniec warto wyostrzyć lub wręcz przeciwnie, delikatnie rozmyć zdjęcie. Użyj do tego opcji clarity (przejrzystość, ostrość) lub texture (struktura).

Obróbka zdjęć

Zapisywanie zdjęcia

To już! Twoje zdjęcie od razu wygląda lepiej. Ale teraz trzeba je jeszcze zapisać. I choć to nie jest nic trudnego, to mamy radę – zawsze zapisuj zdjęcie jako odrębny plik, tak, aby cały czas mieć bazową, pierwotną wersję fotografii. Po co? Jeśli uznasz, że obróbka ci się jednak nie podoba, to o ile nie pracujesz na plikach RAW, możesz już nie mieć możliwości zmiany tego.

Presety do Lightrooma

Na koniec mamy ciekawostkę, czyli – presety. Są to zapisane zestawy ustawień, które pozwalają jednym klikiem uzyskać określony efekt. Są one przeznaczone do programu Ligtroom, aczkolwiek dobra wiadomość jest taka, że działają także w bezpłatnej aplikacji na telefon Lightroom Mobile. Wystarczy je importować i możesz cieszyć się przykuwającymi uwagę, klimatycznymi zdjęciami.

W internecie znajdziesz zarówno darmowe, jak i płatne zestawy presetów. A może spodobał ci się samodzielnie uzyskany efekt? W programie Lightroom możesz go zapisać i używać potem do woli.

One thought on “Od czego zacząć obróbkę zdjęć? Porady dla początkujących fotografów

  • Teraz jest dużo więcej programów, niż jakiś tam Lightroom. Wszyscy na początku działają na Canvie, sam uważam, że to ciekawe narzędzie na start. Ale do profesjonalnej zabawy to trzeba już pościągać poważne programy i mieć dobry sprzęt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>