Pendrive do sformatowania

Jak sformatować pendrive? Krok po kroku

Pamięci flash w postaci pendrive USB mogą być bardzo przydatnymi narzędziami, do przechowywania oraz przenoszenia wszelkiego rodzaju plików cyfrowych. Czasem zachodzi jednak konieczność zwolnienia większej ilości miejsca lub zmiany formatu pendrive dla dalszego użytkowania. W poniższym tekście opiszemy więc jak szybko i bezpiecznie sformatować pendrive USB.

  1. Przygotowanie do formatowania pendrive
  2. Wybór formatu pendrive
  3. Jak sformatować pendrive na komputerze Windows?
  4. Formatowanie pendrive mac

Przygotowanie do formatowania pendrive

Istotą tego, co to jest pendrive, jest to, że użytkownik może dowolnie zarządzać dostępną mu pamięcią. Dyski te mają jednak mniejszą pojemność niż dyski twarde, które przeznaczone są do bezpiecznego przechowywania danych. Jeśli zachodzi więc potrzeba zwolnienia miejsca na pamięci USB, podstawowym krokiem jest upewnienie się, istniejące dane nie wymagają przeniesienia w bezpieczne miejsce. Utworzenie kopii zapasowej pozwoli zabezpieczyć dane z nośnika flashowego, dzięki czemu format USB nie będzie narażał nas na utratę wartościowych danych. Kopię taką najprościej utworzyć, przenosząc pliki z formatowanego pendrive’a na inny dysk przenośny lub dysk główny komputera.

Wybór formatu pendrive

Po wykonaniu backupu danych przyszedł czas na wybór nowego formatu zapisu i odczytu plików przez świeżo sformatowany pendrive USB. Na tym momencie nie trzeba jeszcze niczego klikać na komputerze, wystarczy, że zastanowimy się, do czego będziemy używać nowego dysku USB. Format pendrive będzie miał znaczenie, szczególnie jeśli korzystamy z urządzeń z systemami Windows oraz MacOS. W obu przypadkach dostępne są różne rodzaje formatowania, których użycie może dać lepsze wyniki podczas użytkowania. Korzystając wyłącznie z systemu Windows, dobrym wyborem będzie sformatowanie pendrive w NTFS.

Jeśli używamy jedynie systemu MacOS, można pokusić się o formatowanie exFAT. Wybierając uniwersalny format USB, FAT32 mamy większą pewność, że dysk będzie współpracował z wszystkimi urządzeniami. O uniwersalnych formatach USB warto pamiętać, kiedy zastanawiamy się jak zgrać piosenki na pendrive, w celu odtwarzania muzyki w samochodzie.

Jak sformatować pendrive na komputerze Windows?

Przechodząc do tego, jak wyczyścić pendrive’a na Windows, oraz nadać mu nowy format, konieczne będą do wykonania cztery proste kroki. Aby sformatować pendrive, należy podłączyć dysk do portu USB komputera, otworzyć okno formatowania, wybrać format i rozpocząć proces. Po poprawnym podłączeniu dysku do komputera najlepiej otworzyć Mój Komputer i odnaleźć pendrive do formatowania. Następnie należy najechać na niego myszką i przycisnąć prawy jej przycisk. Z listy, powinniśmy wybrać opcję, Formatuj. W polu z System Plików należy wybrać docelowy format (np. FAT32). Ostatnim krokiem jest zatwierdzenie procesu, klikając przycisk Rozpocznij.

Formatowanie pendrive mac

Aby wyczyścić pendrive na komputerze Mac, należy przeprowadzić dość podobny proces, co przy systemie Windows. Żeby sformatować pamięć USB na Mac’u, należy podłączyć pendrive do portu USB, otworzyć Narzędzie dyskowe, wybrać dysk, wybrać opcję Wymaż, wybrać format, kliknąć Wymaż.

Jak widać, kwestia tego, jak sformatować pendrive USB nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Cały proces można sprowadzić do wykonania kopii zapasowej plików, wyboru rodzaju formatowania oraz przeprowadzenia krótkiego procesu w odpowiednim dla systemu menadżerze zadań.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>