drukarka

Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać?

Jaką drukarkę lepiej wybrać, atramentową czy laserową? Jakie są zalety i wady obu typów tych urządzeń? Które z nich szybciej drukuje, a które zapewnia wyższą jakość wydruku?

Jakie są zalety i wady drukarki atramentowej?

Do zalet drukarki atramentowej należy niższa cena niż w przypadku urządzeń laserowych. Drukarki atramentowe mają też mniejsze rozmiary, toteż łatwiej można wygospodarować dla nich miejsce na swoim stanowisku pracy. Kolorowy wydruk nie wychodzi drogo, a podczas pracy nowsze modele urządzenia nie hałasują. Do słabych stron należy średnia jakość wydruku i dość wysokie koszty eksploatacji w przypadku urządzeń kolorowych.

Jakie są zalety i wady drukarki laserowej?

Plusy drukarek laserowych to szybki wydruk w dobrej jakości, a także większa wydajność i niższe koszty eksploatacji niż w przypadku urządzeń atramentowych. Jeśli natomiast chodzi o minusy, to można za taki uznać wysoką cenę zakupu. Ponadto korzystając ze standardowych modeli takich drukarek, nie mamy możliwości druku w kolorze.

tonery do drukarki

Drukarka a szybkość wydruku

Szybkość wydruku jest ważnym parametrem drukarek, przede wszystkim w przypadku biur, w których drukuje się duże ilości dokumentów. Które drukarki są szybsze? Tak naprawdę trudno dać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Zwykło się przyjmować, że drukarki laserowe są szybsze od atramentowych. Czy to prawda? Zasadniczo tak, ale nie zawsze. Sprawdza się to przede wszystkim w przypadku tanich modeli i w sytuacji, gdy drukujemy naraz dużo stron, bez elementów kolorowych.

Inaczej jest, jeśli musimy wydrukować tylko jedną, bądź dwie strony. Ponieważ drukarka laserowa więcej czasu potrzebuje na „rozruch”, na wydruk pierwszej strony prawdopodobnie dość długo poczekamy – drukarka atramentowa w tym czasie zapełniłaby co najmniej kilka stron.

Szybkość spada też wtedy, gdy musimy drukować w kolorze – to około 4 lub 5 stron na minutę. W dodatku często wystarczy już nawet jeden kolorowy element, aby spowolnić wydruk całej strony. Drukarki atramentowe potrafią pracować szybciej, ale zwykle tylko przy niskich ustawieniach jakości – przy najwyższych już nie (przykładowo wydruk zdjęcia w formacie A4 może trwać nawet kilka minut).

Koszty eksploatacji drukarki

Wydatki na materiały eksploatacyjne nieraz przewyższają koszt samego urządzenia. Producenci drukarek laserowych mają brzydki zwyczaj sprzedawania urządzeń z niepełnym, pomniejszonym o połowę zestawem startowym. Zresztą również w przypadku drukarek atramentowych może to tak wyglądać, szczególnie tych wyposażonych w kolorowe tusze.

Aby określić, który typ drukarki będzie najbardziej opłacalny pod względem eksploatacji, trzeba sprawdzić udostępniane przez producenta parametry, takie jak koszt zakupu tonera lub tuszów oraz maksymalna ilość stron wydruku. Optymalna sytuacja to oczywiście taka, w której koszt materiałów eksploatacyjnych nie przekracza ceny zakupu nowego urządzenia – w przeciwnym wypadku korzystanie z takiej drukarki traci rację bytu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>