Każdy z nas słyszał o chmurze internetowej, zwanej także chmurą obliczeniową lub chmurą danych. Czyj ona jednak jest i jak działa? Co trzeba wiedzieć o chmurach internetowych? Są Czy warto z nich korzystać? Czy są bezpieczne?
- Czym jest chmura internetowa?
- Jakie są funkcje dysku w chmurze?
- Zalety i wady chmury internetowej
- Jakie są rodzaje chmur internetowych
- Czy warto korzystać z chmury internetowej?
Czym jest chmura internetowa?
Chmury internetowe cieszą się niezwykle dużą popularnością, mają ogromny potencjał i stanowią jeden z bardziej rozwijających się działów IT. Inne nazwy to chmury obliczeniowe albo też dyski w chmurach, które oferowane są przez tak duże firmy, jak Google czy Microsoft. Mówiąc prosto, jest to model zapisywania danych wirtualnych w postaci dokumentów, obrazów i filmów, które przechowywane są na specjalnych serwerach. Firmy oferujące te usługi odpowiedzialne są za ich utrzymanie i zachowanie bezpieczeństwa. Chmury w większości przypadków są ofertami darmowymi, mają jednak pewne ograniczenia, a dodatkowe usługi z nimi związane są już płatne.
Jakie są funkcje dysku w chmurze?
Dysk w chmurze służy przede wszystkim do przechowywania danych i może być wykorzystywany zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. W ten sposób możliwe jest gromadzenie dokumentów, zdjęć i filmów w jednym miejscu, jak również udostępnia się opcję tworzenia takich dokumentów na bieżąco, do czego może mieć dostęp jedna lub wiele osób w trybie online. Przedsiębiorcy dzięki chmurom danych mogą zaglądać do informacji własnej firmy niezależnie od tego, w którym miejscu są i z jakiego urządzenia korzystają. Mogą także stanowić zabezpieczenie w postaci kopii zapasowych danych, gdyby podstawowe serwery uległy awarii, a wraz z nimi utraciłoby się wszystkie informacje. Pozwala to także na o wiele łatwiejsze dzielenie się plikami z innymi osobami.
Zalety i wady chmury internetowej
Właściwie zalety wirtualnej chmury danych zostały już wymienione, czyli: szybki dostęp do informacji niezależnie od miejsca i urządzenia, możliwość dzielenia się plikami, a także zabezpieczenie fizyczne w postaci odpowiednich serwerów. Jakie są więc wady? Ich wydajność zależeć będzie od możliwości transferu, a także pojemności dysku. Podstawowe darmowe oferty zazwyczaj są dosyć niskiej jakości i mocno ograniczone. Lepsze pakiety, z większą pojemnością i większym bezpieczeństwem są zdecydowanie droższe. Tutaj też warto wymienić zagrożenie, jakim jest możliwość wykradnięcia danych, co oczywiście wpływa na poziom zaufania dla danego dostawcy usługi.
Jakie są rodzaje chmur internetowych
Wyróżnia się też cztery typy chmur: prywatną (prywatna sieć wewnętrzna), publiczną, hybrydową (łącząca prywatną chmurę z publiczną) oraz społecznościową (udostępnianie danych między organizacjami). Każda z nich, w zależności od celu, a także od danego usługodawcy może oferować inne możliwości. Z pewnością będą się tutaj liczyć trzy kwestie: pojemność, sposób płatności, a także wdrożone zabezpieczenia.
Firm oferujących usługi wirtualnej chmury danych jest co najmniej kilka. Warto tutaj wymienić choćby takie popularne jak Google Drive od firmy Google, OneDrive z Microsoft, Amazon Cloud Drive oz Amazon oraz Dropbox z firmy tej samej nazwy. Oczywiście nie są one jedyne, oprócz nich można wyróżnić także Mantabox czy Wuala.
Czy warto korzystać z chmury internetowej?
Odpowiedź mogłaby brzmieć „tak, warto”, ale prawda jest taka, że każdy sam powinien odpowiedzieć na to pytanie indywidualnie. Ich zastosowanie może znacząco ułatwić nam życie, jednak wszystko będzie zależało od tego, jakie są nasze potrzeby oraz to, jak odnosimy się do zabezpieczeń tego typu serwerów. Wiele osób uważa trzymanie danych w chmurze jako niebezpieczne i rzeczywiście włamania i wykradanie informacji zdarzały się i będzie się zdarzać. Jednak jest to technologia, która wciąż się rozwija, a gdy naprawdę należy nam na bezpieczeństwie, można zainwestować w płatne, lepiej chronione pakiety.
Mimo wszystko liczba potencjalnych korzyści przerasta ewentualne niedogodności czy zagrożenia. Jeżeli zgubimy coś w formie fizycznej, kopia czy to dokumentów, czy filmów lub zdjęć zostanie zachowana w chmurze, a to bardzo pomaga.