Każdy komputer prędzej czy później przestaje już działać z prędkością światła. Zdarza się, że wolniej otwieramy foldery, programy ładują się w nieskończoność, mamy komunikaty o braku miejsca na dysku itp. Są jednak sposoby, dzięki którym można kondycję laptopa poprawić. Jak więc przyspieszyć komputer?
1. Odinstaluj niepotrzebne programy
Na początku warto zrobić trochę porządków na komputerze. Można zacząć od sprawdzenia, jakie programy są na laptopie zainstalowane. Pewnie okaże się, że na liście znajdą się takie aplikacje, z których od dawna już nie korzystamy, a które zajmują sporo miejsca na dysku. Wystarczy wejść w Panel sterowania, w Programy, a następnie w Programy i funkcje, żeby przejrzeć, co mamy zainstalowane na komputerze. Odinstalowanie aplikacji jest bardzo proste, cały ten proces przebiega intuicyjnie.
2. Zwiększ miejsce na dysku
Komputer może zwolnić, jeśli na dysku ma za mało miejsca. Problem ten może wystąpić zarówno w przypadku laptopów z dyskiem HDD, jak i SSD. Należy więc usunąć niepotrzebne pliki. Na początku warto opróżnić Kosz, sprawdzić folder Pobrane. Może się okazać, że zalegają tam jakieś niepotrzebne pliki czy aplikacje. Porządek trzeba też zrobić ze zdjęciami, dokumentami, plikami audio i video. Niektóre z nich warto zgrać na dysk zewnętrzny, szczególnie jeśli nie korzystamy z nich na co dzień.
3. Korzystaj z programów porządkujących
Programy czyszczące są pomocne, jeśli chcemy oczyścić komputer, chociażby z niepotrzebnych plików pamięci podręcznej. Warto w tym przypadku skorzystać na przykład z CCleanera. Jest to program darmowy i prosty w obsłudze. Dostępny jest również w polskiej wersji językowej. Sami możemy zdecydować, co za jego pomocą chcemy usunąć. Możliwości mamy wiele. Może to być czyszczenie rejestru, historii przeglądarek, plików tymczasowych, zrzutów pamięci, Kosza itd.
4. Wyłącz programy w Autostarcie
Nie wszystkie programy muszą się ładować przy włączaniu komputera. Czasami nawet nie wiemy, że działają one w tle. Najłatwiej będzie w tym przypadku również skorzystać z CCleanera. W jego funkcjach znajdziemy programy uruchamiane podczas startu systemu. Będziemy mogli zdecydować, które programy systemowe chcemy wyłączyć, z jakich zaplanowanych zadań możemy zrezygnować.
5. Usuń wirusy
Wirusy i złośliwe oprogramowanie również negatywnie wpływają na pracę komputera. Mogą pracować w tle, obciążać procesor, spowalniać urządzenie. Warto więc dokładnie oczyścić laptopa. Najlepiej skorzystać z dedykowanych programów do usuwania adware i spyware.
6. Przyjrzyj się antywirusowi
Wszystko już wyczyściłeś, a dalej twój komputer nie działa, jak należy? Może się okazać, że to wina antywirusa. Niektóre z tych programów mogą spowalniać laptopy, zwłaszcza te starsze. Bywa, że antywirusy w znacznym stopniu obciążają procesor. Wówczas warto poszukać takiego, który nie zajmuje dużo RAM-u, ale nadal skutecznie spełnia swoją funkcję. Takich „lekkich” antywirusów na szczęście nie brakuje.
7. Sprawdź podzespoły
Jeśli mimo tego, komputer nadal wolno działa, konieczne może być sprawdzenie podzespołów. Być może uległy one uszkodzeniu i spowalniają pracę komputera. Dziać się tak może na skutek psującego się dysku twardego, a nawet zasilacza. Jeśli mamy podejrzenia co do uszkodzonych podzespołów w laptopie, warto urządzenie zanieść do serwisu.