Wybór odpowiedniego komputera nigdy nie jest prosty. Aby znaleźć naprawdę dobry laptop, trzeba wcześniej porównać mnóstwo parametrów, w tym rodzaje dysków, jakie są oferowane przez producentów. Najczęściej stajemy przed dylematem: dysk HDD czy SSD? A może SSHD? Co warto wiedzieć o rodzajach dysków przez zakupem nowego komputera?
- Dysk HDD – czym się wyróżnia?
- Dysk SSD, czyli co?
- Dysk SSHD – dobra alternatywa?
- Jaki rodzaj dysku wybrać?
Dysk HDD – czym się wyróżnia?
HDD to najpopularniejszy dysk montowany w laptopach. Jest to dysk talerzowy, najczęściej jego prędkość to 5400 lub 7200 rpm. Im wyższa wartość, tym wydajniejszy komputer. Dyski HDD to standard w laptopach głównie z jednego powodu – są tańsze w porównaniu do innych tego typu części. W dodatku można pomieścić na nich mnóstwo plików, spotykane są już dyski HDD o pojemności nawet 3 TB i to w atrakcyjnej cenie.
Takie dyski mają też swoje wady. Wśród nich wymienia się głównie mniejszą wydajność, co przekłada się na funkcjonowanie komputera, dłuższe ładowanie programów, dłuższy start systemu itp. Komputery z takimi dyskami są też głośniejsze i szybciej się nagrzewają. Ponadto są podatne na awarie i uszkodzenia.
Dysk SSD, czyli co?
SSD to dysk półprzewodnikowy. Ma inne wymiary i dostępny jest w kilku wariantach. Pod uwagę należy wziąć szybkość zapisu i odczytu. Dyski SSD jeszcze do niedawna nie były często wybierane, głównie z powodu ich wysokiej ceny. Były droższe niż alternatywne HDD. Obecnie ceny laptopów z SSD obniżają się i warto je wybrać, mimo często niższej pojemności dysku. Takie komputery mają sporo zalet. Przede wszystkim system operacyjny szybko się uruchamia, podobnie jak programy. Możliwe jest otwarcie wielu aplikacji bez szkody dla wydajności laptopa. Co ważne, urządzenia z dyskiem SSD generują mniejszy hałas, są bardziej odporne na wstrząsy, mają większą tolerancję na wysokie i niskie temperatury, a przy tym zapewniają wydłużony czas pracy na baterii.
Oczywiście dyski SSD to nie produkt bez wad. Niektóre tego typu części mogą mieć ograniczoną liczbę zapisu danych. Bywa też, że odzyskiwanie danych z takiego dysku może być nieco utrudnione. Wadą dla niektórych osób może być również pojemność. Laptopy z takimi dyskami są najczęściej mniej pojemne. Wybierając taki komputer, warto więc wyposażyć się w dysk zewnętrzny, na którym będziemy przechowywać pliki o dużych rozmiarach.
Dysk SSHD – dobra alternatywa?
SSHD to dysk hybrydowy. Jest on połączeniem rozwiązań zastosowanych w dyskach SSD i HDD. Charakteryzuje się szybkością odczytu, dostępem do danych pamięci flash, a przy tym może mieć dużą pojemność. Laptopy z dyskami SSHD stanowią alternatywę dla osób, które chcą komputer wydajny, ale przy tym zależy im na dużej pojemności dysku. Modele z SSD mogą być dla takich użytkowników za drogie, komputery z SSHD mają przystępne ceny. Znajdują się przeważnie pomiędzy laptopami z HDD a z SSD.
Jaki rodzaj dysku wybrać?
Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli komuś zależy na tym, aby na komputerze przechowywać dużo różnego rodzaju danych, ma to być laptop niedrogi, wówczas odpowiedni będzie dysk HDD. Jeśli natomiast priorytetem jest szybkość i wydajność komputera, wtedy lepiej kupić model z dyskiem SSD. Kiedy chcemy mieć 2 w 1, czyli dużą pojemność dysku, ale i wydajność urządzenia, wtedy należy poszukać komputera z SSHD.