Każdy z nas lubi korzystać z Internetu szybko i sprawnie. Czekanie aż jakaś strona się załaduje, może poskutkować tym, że prędzej zrezygnujemy z jej przeglądania, niż doczekamy się jej w całej okazałości. Wśród najczęściej wybieranych przeglądarek wymienia się Google Chrome i Firefox. Jak przyspieszyć ich działanie?
Jak przyspieszyć Google Chrome?
Google Chrome to popularna przeglądarka na Windows. Jest ona przejrzysta i dosyć minimalistyczna, pod warunkiem, że odpowiednio się ją ustawi. Jak przyspieszyć działanie Google Chrome? Przede wszystkim należy zadbać o aktualizację. Zazwyczaj nowe wersje są pobierane przy włączaniu przeglądarki. Jeśli tak się nie dzieje, należy zrobić to ręcznie. W ustawieniach można znaleźć opcję, dzięki której przeglądarka Google Chrome zostanie zaktualizowana. Korzystanie ze starych wersji, które nie zostały udoskonalone, może spowolnić działanie i przeglądanie Internetu.
Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie danych przeglądania. Chodzi o wpisywane frazy, odwiedzane strony, pliki cookies, dane pluginów itp. Zdarza się, że zajmują one sporo miejsca i spowalniają przeglądarkę. Dobrze więc od czasu do czasu je wyczyścić. W tym celu należy znaleźć w ustawieniach opcję „Wyczyść dane przeglądarki”. Można też zrobić to za pomocą popularnych programów do czyszczenia jak CCleaner.
Warto przyjrzeć się obecnym w przeglądarce rozszerzeniom, pluginom i aplikacjom. One również mają wpływ na wydajność Google Chrome. Im jest tych dodatków więcej, tym wolniej działa przeglądarka. Zajrzyjmy więc do ustawień rozszerzeń, pluginów i aplikacji i wybierzmy, co faktycznie jest nam niezbędne do przeglądania Internetu, a z czego możemy zrezygnować.
Przyspieszyć działanie przeglądarki może również wyłączenie automatycznych podpowiedzi ładowania stron. Można to wyłączyć w ustawieniach zaawansowanych. Wpisując coś w przeglądarkę, już ładują nam się strony, które potencjalnie chcemy odwiedzić. Takie działanie wpływa na wolniejsze funkcjonowanie Google Chrome.
Jak przyspieszyć przeglądarkę Firefox?
Pod niektórymi względami Firefoxa można przyspieszyć podobnie jak Google Chrome. Chodzi tu głównie o pilnowanie, by korzystać z najnowszej wersji przeglądarki. Firefoxa również przyspieszy wyczyszczenie danych przeglądania i oczywiście wyłączenie różnego rodzaju rozszerzeń, aplikacji i pluginów.
Są jeszcze inne metody na usprawnienie szybkości ładowanych stron, ale tu już trzeba zajrzeć głębiej do ustawień. Można bowiem zwiększyć limit liczby procesorów w treści. Domyślnie ustawiony jest on na 4, jednak można go ustawić np. na 7. Im więcej — tym lepiej. Trzeba jednak liczyć się z większym zużyciem pamięci RAM, ale coś za coś.
Warto też włączyć w przeglądarce ochronę przed śledzeniem. Chodzi o to, by zablokować obiekty na stronach, których zadaniem jest śledzenie każdego naszego ruchu. Dzięki takiej blokadzie nie tylko przekazywanych będzie mniej informacji o naszych działaniach, ale też zwiększy się wydajność przeglądarki.
Inka says:
Czasem zwolnione działanie przeglądarki to nie jest wina danej przeglądarki a po prostu strony internetowej lub internetu. Czynników może być wiele, zdarza się, że procesor nie wyrabia i nawet zmiana przeglądarki nie pomoże.