Podczas składania komputera stacjonarnego, obudowa stanowi ten element, na który zwraca się najmniejszą uwagę. Niewiele osób, zdaje sobie jednak sprawę z tego, że obudowa ma wpływ na pracę komputera. Dlatego wybierając dla siebie komputer, warto również większą uwagę zwrócić na odpowiednią obudowę. Na co zwrócić wtedy uwagę? O tym powiemy w niniejszym artykule.
- Obudowa do komputera – rozmiar
- Obudowa do komputera – zasilacz
- Obudowa do komputera – chłodzenie
- Obudowa do komputera – jakość wykonania
Obudowa do komputera – rozmiar
Przy składaniu komputerów stacjonarnych, najczęstszym typem obudowy jest ta typu Tower (wieża). Jest to najpopularniejsze i dosyć wygodne rozwiązanie. Występuje kilka rozmiarów tego typu obudowy, mianowicie:
- Mini Tower – typ obudowy w rozmiarze 35-40 cm, obsługujące najczęściej płyty w rozmiarze micro-ATX bądź mini ITX,
- Middle Tower – obudowa w rozmiarze 45-50 cm. Obecnie jest to najpopularniejszy i najczęściej wybierany model obudowy, która obsługuje płyty w rozmiarze ATX,
- Full Tower – jest to obudowa w rozmiarach 50-55 cm, pozwalająca na zamieszczenie sporej ilości podzespołów i elementów dodatkowego wyposażenia. Pozwala obsługiwać pracę na płytach ATX.
Przed wyborem odpowiedniego rozmiaru obudowy, koniecznie trzeba sprawdzić rozmiar płyty głównej, długość karty graficznej i poziom chłodzenia procesora. Jest to konieczne, aby upewnić się, czy wybrany model pomieści wszystkie potrzebne elementy. W każdej specyfikacji określonej obudowy można znaleźć tego typu informacje.
Obudowa do komputera – zasilacz
W sprzedaży dostępnych jest dużo obudów, które posiadają wmontowany zasilacz. Można dokupić go osobno, co jest zresztą bardziej zalecane. Istnieje duże ryzyko, że w wersji 2 w 1, dołączane są zasilacze kiepskiej jakości, które nie zapewniają komfortowej i bezpiecznej pracy komputera. Wbrew pozorom, kupowanie osobnego zasilacza wcale nie jest droższym rozwiązaniem.
Obudowa do komputera – chłodzenie
To bardzo ważny element każdej obudowy. Na tym nie powinno się oszczędzać ani grosza. Wysokiej jakości obudowa posiada dobrze rozplanowane korytarze powietrza oraz miejsce na zamontowanie dodatkowych wentylatorów. Dzięki temu procesor czy karta graficzna mogą działać na niższej temperaturze. Wiele osób zapomina, że odpowiednio chłodzenie zapewnia lepszą pracę komputera, bez awarii i usterek.
Obudowa do komputera – jakość wykonania
Nie można zapominać również o jakości wykonania obudowy do komputera. Źle dopasowane elementy, kiepskiej jakości materiały prędzej czy później dadzą o sobie znać. Wbrew pozorom ten czynnik też ma duże znaczenie dla późniejszego korzystania i pracy komputera. Chyba każdego irytuje drgająca obudowa czy wystające jej fragmenty. Każdy powinien dostosować jakość wybieranej obudowy, do swoich potrzeb i oczekiwań.
Wszystkie opisane powyżej czynniki, mają istotne znaczenie dla prawidłowej pracy komputera i nie wolno zapominać o żadnym z nich. Jeżeli wszystko to jest dobrze do siebie dobrane i idealnie ze sobą współgra, wówczas korzystanie z takiego komputera jest niezwykle komfortowe i przyjemne.