Laptop Apple Macbook Air

Macbook czy Macbook Pro? Który laptop Apple wybrać?

Nie da się ukryć, że większość laptopów Apple to urządzenia dość uniwersalne i praktyczne. Występują one jednak przynajmniej w dwóch różnych wariantach, które znacząco się od siebie różnią. Aby dokonać właściwego, a przede wszystkim świadomego wyboru, prezentujemy poniżej główne wady i zalety obu rozwiązań.

Zalety laptopa Apple MacBook Air

MacBook Air już w chwili prezentacji zaskakiwał swoim małym rozmiarem. Jako jeden z najcieńszych laptopów na świecie, można go było bez większego problemu schować w kopercie pocztowej. Model ten wyróżnia się na tle konkurencji, ponieważ zastosowano w nim dysk SSD, na którym zainstalowany jest system operacyjny. Rozwiązanie to podawał więc na niezwykle szybkie włączanie komputera oraz przyspiesza pracę, ponieważ wszystkie dane znajdują się na nośniku flashowym.

Warto również wspomnieć, że czas pracy na baterii w przypadku MacBooka Air jest na tyle długi, że pełne naładowanie pozwala na komfortowe użytkowanie komputera nawet przez cały dzień, na przykład robiąc notatki na uczelni czy w szkole. Nie można również zapominać, że laptop ten wyposażony jest w niezwykle intuicyjny system Mac OS.

Główne wady laptopa Apple MacBook Air

Jedną z podstawowych wad laptopa Apple MacBook Air, może okazać się jego stosunkowo niska specyfikacja techniczna względem ceny. Urządzenia te przewidziane są do wykonywania codziennych zadań, w które nie można wliczyć prowadzenia dużej ilości skomplikowanych procesów na raz. Warto również wspomnieć, że MacBook Air nie jest dobrym sprzętem do profesjonalnej obróbki graficznej zdjęć lub prowadzenia rozbudowanych sesji muzycznych. Problem ten nie został również rozwiązany w nowszych laptopach Apple MacBook Air M1 oraz M2, które nawet z procesorem nowej generacji, ale przy braku wymaganej grafiki oraz pamięci RAM nie nadają się do prowadzenia zaawansowanych prac.

Nie można także pominąć decyzji inżynierów, którzy w wypadku tej serii laptopów przeważnie przedkładają estetykę i pozorny komfort, nad praktykę i długotrwałe zabezpieczenie podzespołów. Laptop Apple MacBook Air znany jest bowiem z tego, że podczas małowymagającej pracy nie wykorzystuje do chłodzenia głośnych wentylatorów, które włączają się dopiero w ostateczności. Oznacza to jednak zwiększone ryzyko przegrzania się całego układu elektronicznego, a długotrwała ekspozycja na ciepło może skrócić żywotność urządzenia.

Niestety nie można również zbyt wiele poradzić na niską specyfikację, ponieważ wymiana podzespołów w tych laptopach jest dość skomplikowana, kosztowna, a czasem nawet niemożliwa.

Zalety Apple MacBook Pro

Osoby, które rozważają zakup laptopa Apple MacBook Pro, mogą liczyć na te same korzyści, co przy MacBook Air oraz nieco więcej. Wyższa specyfikacja techniczna modeli MacBook Pro M1 oraz M2 pozwala już na prowadzenie obróbki wideo i audio w programach, takich jak Logic Pro X czy Final Cut Pro X. To, dla kogo jest laptop Apple MacBook Pro, jest kwestią indywidualną, jednak z pewnością będzie on odpowiedni dla kompozytorów, producentów muzycznych oraz grafików komputerowych.

Największe wady Laptopa MacBook Pro

Przy atrakcyjnej specyfikacji technicznej jednym z większych problemów wyższych serii laptopów Apple pozostaje jednak ich cena. Najwyższe modele MacBooka Pro potrafią być bowiem nawet dwa razy droższe od wersji Air. Warto również podkreślić, że szukając prawdziwego narzędzia do pracy, warto skupić się na jak najwyższej specyfikacji w jak najniższej cenie. Tym sposobem można zbudować wydajny system, w którym nie ma miejsca na kompromisy. Chęć poprawy specyfikacji każdego MacBooka zawsze wiąże się jednak z dość wysokim kosztem.

Jak więc widać laptopy Apple MacBook Air oraz MacBook Pro mają dużo wspólnego, ale ostateczny wybór powinien być uzależniony od zadania, do którego przede wszystkim chcemy wykorzystywać nowe urządzenie. MacBook Air może być interesującą propozycją, dla osób, które nie oczekują od swojego laptopa najwyższych osiągów. Nada się on więc, jako pomoc naukowa dla studenta lub ucznia. MacBook Pro posiada natomiast znacznie lepsze parametry, dzięki czemu powinien pozwolić na prace, takie jak edycja obrazu, filmów czy dźwięku.

One thought on “Macbook czy Macbook Pro? Który laptop Apple wybrać?

  • Achilles says:

    Ja korzystam z laptopa Apple Macbook Air, ale widzę już jego wady. Następnym razem zdecyduję się chyba na Macbooka Pro

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>