Umiejętność zrobienia screena na komputerze jest nieoceniona, potrafi okazać się przydatna w najmniej oczekiwanych momentach. Dlatego podpowiadamy, jak przy pomocy różnych metod zrobić zrzut ekranowy.
- Klawisz Print Screen
- Narzędzie Wycinanie
- Zrzut ekranu w przeglądarce
- Programy i aplikacje do przechwytywania obrazu
Klawisz Print Screen
Mówi się, że najprostsze metody są najskuteczniejsze. Dlatego, jeśli potrzebujesz szybko zrobić zrzut ekranowy, naciśnij na klawiaturze komputera klawisz Print Screen (zwykle występuje jego skrócona nazwa: Prt Sc). Znajdziesz go w prawej, górnej części klawiatury.
Przechwycony w ten sposób obraz zachowa się w pamięci systemu, skąd trzeba go jeszcze „wywołać”. Ale to również nie powinno sprawić żadnych problemów – wystarczy otworzyć program graficzny (chociażby Paint), po czym nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl+V lub znaleźć w menu opcję „Wklej”.
Wykonany zrzut ekranowy można przyciąć w dowolny sposób. Na koniec nie można zapomnieć o tym, że plik trzeba zapisać.
Mamy jeszcze dla Ciebie przydatną wskazówkę – jeśli wciśniesz Alt+Print Screen, to zachowasz jedynie aktywne w danym momencie okno (np. przeglądarki), dzięki czemu ominie Cię przycinanie zbędnych elementów, jak np. pasek systemowy.
Narzędzie Wycinanie
Poprzednia metoda jest szybka i wygodna wtedy, gdy chcesz przechwycić cały obraz. A co, jeśli interesuje Cię tylko jego część? Możesz oczywiście postępować według powyższych kroków i następnie przyciąć screen w dowolny sposób, lecz po co się męczyć?
Możesz skorzystać z narzędzia dostępnego w systemach Windows – nazywa się Wycinanie. Umożliwia wykonanie wycinka: dowolnego, prostokątnego, okna i pełnoekranowego. Aby wykonać screen, trzeba otworzyć narzędzie, po czym przeciągnąć myszą po obszarze, który chcesz zapisać.
Możesz się też „pobawić” screenem, czyli coś na nim napisać. Na koniec plik trzeba zapisać lub… od razu wysłać mailem.
Zrzut ekranu w przeglądarce
Przeglądarki internetowe również mogą umożliwiać wykonanie zrzutu ekranowego, aczkolwiek tylko w obrębie ich okna. Jak to zrobić omówimy na przykładzie przeglądarki Firefox.
W polu, w którym znajduje się adres serwisu, musisz poszukać trzech kropek. Po naciśnięciu w nie rozwija się menu z kilkoma opcjami. Jedną z nich jest „Wykonaj zrzut ekranu”. I tu masz trzy możliwości.
Możesz określić wycinek strony, który ma zostać przechwycony lub zaznaczyć, że chcesz screen całej widocznej na ekranie strony. No dobra, a co to za trzecia możliwość? Uważaj: Firefox umożliwia zapisanie całej strony, ze wszystkimi elementami niewidocznymi na monitorze (czyli tymi, które trzeba najpierw „przescrollować”). Prawda, że to wygodna funkcja?
Programy i aplikacje do przechwytywania obrazu
Choć uważamy, że trzy poprzednio przedstawione sposoby przechwytywania obrazu z komputera są wystarczające, to jednak musimy wspomnieć jeszcze o tym, że istnieje wiele programów i aplikacji do robienia screenów. To np. CloudShot czy SniPaste. Oprócz tego programy do grafiki, obróbki zdjęć też mają wbudowaną taką opcję (przykładowo darmowy XnView). Czy jest sens z nich korzystać? To już zależy od Ciebie. Warto natomiast wiedzieć o ich istnieniu.