Dzisiaj strona internetowa to must have dla prawie wszystkich osób prowadzących firmy. W zasadzie to głównie dzięki niej można dotrzeć do klientów, niezależnie od tego, jaki biznes się prowadzi. Jak zdobyć jej nazwę? Gdzie kupić domenę? Gdzie tanio ją zarejestrować, ale i odnawiać?
Gdzie kupić domenę internetową?
Jest kilka sposobów na to, by kupić domenę internetową. Można zrobić to m.in. za pośrednictwem rejestratora domen. Na tego typu stronie można sprawdzić dostępność wybranego adresu, a następnie go zarejestrować i wykupić. Trzeba jednak być ostrożnym, porównując ceny takiej usługi.
Drugim sposobem na zdobycie atrakcyjnego adresu WWW jest skorzystanie z marketu z domenami. W tym wypadku są to strony internetowe z drugiej ręki. Są markety, które umożliwiają przechwytywanie domen, które wygasają. Niestety tutaj również warto zachować ostrożność, bo zdarza się, że o ile koszt rejestracji jest dość niski, o tyle rozszerzenia mogą być bardzo kosztowne.
Domenę kupić można również bezpośrednio od jej właściciela. To dobra praktyka, gdy szczególnie zależy nam na jakimś adresie. Może się zdarzyć, że właściciel nie jest już nim zainteresowany. Jak go wyszukać? Są do tego specjalne wyszukiwarki. Zanim wyjdzie się z propozycją zakupu, warto jednak zorientować się wcześniej, ile może być warta dana domena.
Usługę sprzedaży domeny mają często również firmy oferujące hosting. Jest on niezbędny do działania stron WWW, dlatego warto pomyśleć o takiej ofercie wiązane, zwłaszcza że w takim przypadku często proponowane są okazyjne ceny. Chcąc założyć własną stronę WWW, tanie domeny i przykładowe ceny znajdziesz np. na seohost.pl, gdzie dodatkowo możesz wykupić szybki hosting NVMe. Dzięki niemu ładowanie się strony będzie ekspresowe, co jest dzisiaj bardzo ważne z punktu widzenia użytkowników, ale i Google’a.
Ile kosztuje domena?
Nie da się wprost powiedzieć, ile kosztuje domena internetowa. Na jej koszt wpływa wiele czynników. Znacznie droższe będą strony, które już zostały wcześniej zarejestrowane. Jeśli mają chwytliwe, atrakcyjne tytuły, wówczas w odsprzedaży potrafią osiągać bardzo wysokie ceny. Czasami lepiej jest samodzielnie wybrać nazwę dla strony i ją zarejestrować. Gdzie? Najlepiej, jak już wspomniano, bezpośrednio na stronie hostingodawcy, ale oczywiście można wybrać i inne dostępne metody.
Na cenę domeny bardzo często wpływa nie tylko jej chwytliwa nazwa, ale również rozszerzenie. Mowa o „końcówce” adresu WWW. Rozszerzenie może przyjąć różną postać. Można wybrać domenę krajową, a więc w przypadku Polski – .pl. Można postawić na domenę regionalną, np. krakow.pl. Chcąc działać na całym świecie, warto pomyśleć o domenie globalnej, jak .com, .org, .net. Można też postawić na bardziej unikalne rozszerzenia, jak domeny funkcjonalne: art.pl, .tv, .expert. Zasada jest taka, że im bardziej unikalna, tym droższa domena. Warto nie oszczędzać i wybrać taki adres, który będzie zbieżny z firmą, ale i łatwy do zapamiętania czy wpisania.
Gdzie zarejestrować domenę?
Trzeba być bardzo ostrożnym podczas rejestracji domeny. Warto przeanalizować nie tylko oferty, ale również przeczytać regulaminy. Dlaczego? Często się zdarza, że o ile cena samej rejestracji domeny jest niska (czasem nawet jest za 0 zł), o tyle cena odnowienia domeny to już bardzo wysokie opłaty. Tutaj trzeba dodatkowo zweryfikować, czy podane kwoty są netto, czy brutto. Dobrą praktyką jest sprawdzenie w regulaminie również tego, czy możliwy jest w razie czego transfer. Okazuje się, że są firmy, które zezwalają na niego, ale dopiero po przedłużeniu domeny na kolejny rok.
kryśka says:
Fajne są niektóre nazwy domen, na przykład ładna.pl czy przeprosprezydenta.com ;D. Chciałabym mieć taką fajną domenę:)
Edyta says:
Ja kupuję domeny w Seohost i jestem zadowolona. Zarówno ceny rejestracji domen, jak i odnowień, są bardzo korzystne . Także mogę gorąco polecić.