płacenie telefonem

Nowoczesne metody płatności: BLIK, NFC i co jeszcze?

Dzisiaj coraz chętniej płacimy bezgotówkowo. Wielu z nas w ogóle nie nosi przy sobie gotówki. Możliwe jest to przede wszystkim dzięki karcie debetowej wydawanej do konta osobistego. Ale nie tylko… Z jakich nowoczesnych metod płatności możemy skorzystać? Co nam to daje?

Konto bankowe a nowoczesne płatności

Dawniej środkiem płatniczym w polce były pieniądze – banknoty i monety. Dzisiaj coraz chętniej korzystamy z płatności kartą. W zasadzie mało kto wypłaca z konta pieniądze w bankomacie, by nimi zarządzać. Wolimy robić to z poziomu bankowości elektronicznej lub aplikacji bankowej, a za zakupy płacić kartą. Zwłaszcza że dzisiaj trudno trafić na sklep czy punkt usługowy, w którym nie jest to możliwe. Choć karta kredytowa lub debetowa były przez długi czas wystarczające, to zakupy online i nowe metody płatności sprawiły, że zaczęliśmy szukać innych sposobów na to, by zapłacić środkami z konta, ale w inny sposób. Jak to jest możliwe? Obecnie da się otworzyć w banku rachunek, który ma znacznie więcej funkcjonalności, dzięki czemu pozwala nam na większą elastyczność. Dzisiaj dobre konto osobiste (zgarnijpremie.pl) pozwala na nowoczesne metody płatności, zarówno podczas zakupów online, jak i stacjonarnie. A o jakich sposobach na uregulowanie rachunku mowa?

BLIK – innowacyjne polskie rozwiązanie płatnicze

BLIK to system płatności mobilnych. Co ciekawe, jest to w pełni polskie rozwiązanie płatnicze. BLIK został uruchomiony w 2015 roku przez 6 banków. Jak działa? Nie trzeba mieć przy sobie karty wydanej do konta osobistego, by płacić środkami, które się na nim zgromadziło. Blik pozwala użytkownikom smartfonów na dokonywanie płatności bezgotówkowych. Aby móc z niego skorzystać, trzeba wygenerować w aplikacji mobilnej banku kod BLIK. Jest sześciocyfrowy i ograniczony w czasie. Aby z niego skorzystać, trzeba go przepisać do specjalnego okienka podczas zakupów online lub wpisać na terminale w sklepie stacjonarnym. Po tym w aplikacji trzeba zatwierdzić płatność. Cały proces jest bardzo szybki, a bezpieczny. Nie trzeba mieć przy sobie karty – wystarczy telefon. BLIK jest ulubionym sposobem Polaków na płacenie za zakupy online. Jednak warto wiedzieć, że można z niego skorzystać również w sklepach stacjonarnych.

NFC – płatność zbliżeniowa nie kartą debetową a smartfonem

Kolejnym sposobem, by płacić za zakupy, ale bez konieczności noszenia karty wydanej do konta osobistego, jest NFC. Co to takiego? W praktyce odbywa się to w taki sposób, że bank wydaje swojemu klientowi wirtualną kartę do konta osobistego (a więc nie kartę debetową, nie kartę kredytową ani kartę przedpłaconą), która jest zapisywana na karcie SIM smartfonu. Aby możliwe było skorzystanie z takiego systemu, telefon musi mieć funkcję NFC. A jak się korzysta z takiej nowoczesnej metody płatności? Wystarczy zbliżyć do terminala w sklepie telefon tak samo jak kartę.

Pay by link – szybkie przelewy

Warto wiedzieć, że wśród płatności za zakupy internetowe króluje BLIK i usługa szybkich płatności elektronicznych. Są jak przelew, ale natychmiastowy. Niezależnie od tego, w jakim banku ma się konto, a w którym ma je sprzedający – środki są natychmiast. Nie trzeba jednak wpisywać danych do przelewu. Pojawiają się automatycznie. To duże ułatwienie i mniejsze ryzyko popełnienia błędu przy zlecaniu przelewu. Automatycznie ze strony sklepu przekierowuje na stronę banku klienta, a po zalogowaniu do niego ma się już wszystkie informacje.

Płatności Google Pay i Apple Pay

Zarówno posiadacze telefonów z Androidem, jak i posiadacze smartfonów od Apple, mogą skorzystać z opcji płacenia mobilnego. Wystarczy, że zainstalują Google Pay lub Apple Pay. Aplikacje te pełnią funkcję wirtualnego portfela. Łączy się je z kartą debetową lub kartą kredytową. W ten sposób możliwe jest korzystanie ze środków zgromadzonych na koncie bankowym. Płatność trzeba potwierdzić, podając kod SMS lub za pomocą rozpoznawania odcisku palca/twarzy. Z pomocą takiego sposobu regulowania należności można płacić w Internecie i w sklepach stacjonarnych.

Płatności za pomocą zegarków

Dobrze wiedzieć jeszcze o jednej funkcjonalności, jaką daje Google Pay i Apple Pay. Dzięki nim w niektórych krajach można płacić zbliżeniowo nie tylko przy użyciu smartfona, ale również zegarka smartwatcha, a więc zegarka. Oczywiście wybór metody płatności zależy od systemów operacyjnych, jakie są zarówno w naszym zegarku, jak i w telefonie. Znaczenie ma również to, w jakim banku ma się otwarte konto osobiste. Dzisiaj płatności za pośrednictwem inteligentnego zegarka umożliwia Garmin i Fitbit. Jeśli więc prowadzi się aktywny tryb życia, to warto to rozważyć.

0 thoughts on “Nowoczesne metody płatności: BLIK, NFC i co jeszcze?

  • Wiśnia says:

    Ja też wybieram zwykle blika, wydaje mi się najwygodniejszy. Nie potrafię się przekonać do NFC, niby płacenie telefonem jest szybkie i w ogóle, ale jakość mam przed tym opory.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>