Dziś często nie wyobrażamy sobie życia bez pendrive’ów. Uczniowie czy studenci noszą często jeden przy sobie, w razie gdyby okazał się potrzebny. Zdecydowanie jest to sprzęt niezbędny na studiach, ale nie tylko tam. O tym czy dokładnie jest pendrive i jakie ma zastosowania, dowiecie się z naszego artykułu.
Czym jest pendrive?
Pendrive, inaczej USB flash drive, flash disk, pamięć USB, flash memory stick. To nic innego jak urządzenie typu plug and play, które zawiera pamięć nieulotną typu flash. Można go podłączyć do komputera za pomocą portu USB. Głównie używany jest do przenoszenia danych między komputerami, ale nie jest to jego jedyne zastosowanie.
Typy pamięci USB
Możemy rozróżnić kilka typów pamięci USB. Jeśli nie wiesz, jaką wybrać pamięć USB, możesz przeczytać nasz poprzedni artykuł, w którym skupiamy się na pendrive’ach dostępnych na rynku. Na opakowaniach produktu często możemy przeczytać “USB 2.0” lub “USB 3.0”. Co to dokładnie oznacza? To szybkość transmisji. Obecnie na rynku możemy znaleźć:
- Pendrive USB 1.1 – Pracuje z prędkościami 1,5 Mb/s lub 12 Mb/s.
- Pendrive USB 2.0 – Pracuje z prędkością 480 Mb/s, w praktyce osiąga jednak 320 Mb/s.
- Pendrive USB 3.0 – Pracuje z prędkością do 4,6 GB/s. Pierwsze pamięci USB 3.0 pojawiły się w 2009 roku.
Historia pendrive
Pierwsze pamięci przenośnie powstały już w latach osiemdziesiątych XX wieku przez Fujio Masuoka, pracownika firmy Toshiba. W latach 80. Pracował on ponad stworzeniem pamięci typu SAMOS. Dziesięć lat później przedstawił pamięć NAND i NOR, które dziś znane są nam po nazwą FLASH. Następnie zostały one spopularyzowanie przez firmę Toshiba, Intel i Samsung. Później w latach 90. powstała pierwsza uniwersalna magistrala szeregowa USB, była ona niezbędna do pełnej funkcjonalności pamięci Flash. Już w 2000 roku można było kupić pierwszy pendrive. Miały one wtedy pojemność 8Mb.
Początkowo pamięć USB miała pojemność typowej dyskietki, jednak rozwój technologiczny pamięci flash, pozwolił na szybkość, która teraz porównywana jest z napędami dysków twardych. W 2013 roku pojawiły się pierwsze pamięci USB o pojemności 512 GB, teraz możemy już kupić pamięć USB, której pojemność wynosi aż 4 TB! Jednak ceny tak pojemnych pendrive’ów są wysokie, często bardziej opłacalne jest kupienie dysku przenośnego.
Zastosowanie pamięci USB
Dziś pendrive używa się nie tylko do przenoszenia danych między jednym a drugim komputerem. Posiada też szereg innych zastosowań, takich jak:
- Naprawa komputerów – można nimi usunąć wirusy czy programy szpiegujące, są też pomocne przy odzyskiwaniu danych z komputerów przenośnych.
- Odtwarzacze plików audio – Na rynku możemy znaleźć pamięci USB z wejściem na słuchawki, obsługują one formaty MP3, WMA, WAV, MIDI, MP4 i AIFF. Dziś, w dobie popularności opcji streamingowych nie są one często używane.
- Rozruch systemów operacyjnych – pozwala na uruchamianie systemu operacyjnego w taki sam sposób jak można to było robić za pomocą płyty CD.
To są najbardziej popularne zastosowania, ale nie jedyne, niektóre pamięci USB posiadają także funkcję dyktafonu, radia czy nawet aparatu cyfrowego.
Syzia says:
Mało kto wie o tym, że z pendrive można załadować system windows, ja nie wiedziałam, póki mi laptop nie umarł i moj chlopak musiał go ratować, zrobić to właśnie z pomocą pamięci USB
Karola says:
Ja pamięci USB używałam całe liceum i studia, to rzecz, którą zawsze miałam w plecaku, przydaje się gadżet. Teraz się broniłam, nawet pracę magisterską miałam na pendrive 😉