laptop na biurku

Co to jest chmura internetowa, jak z niej korzystać?

Wykonywanie kopii danych, czyli tak zwanych backupów oraz znalezienie wygodnego miejsca do przechowywania plików jest niezwykle ważnie nie tylko w firmach i korporacjach, ale i codziennym życiu. Chętnie korzystamy z fizycznych urządzeń do archiwizowania danych np. zdjęć czy dokumentów, jak i wirtualnych miejsc do magazynowania ich, czyli tzw. chmur. Nie wiesz, czym są i jak z nich korzystać? Wszystkiego dowiesz się z treści poniżej. Dodatkowo znajdziesz informacje o wadach i zaletach takiego rozwiązania.

Czym jest chmura internetowa?

Chmura internetowa to wirtualny twór stanowiący sieć zdalnych serwerów. Przechowują one dane, a także pozwalają na zarządzanie nimi z dowolnego urządzenia, na którym zaloguje się właściciel chmury. Można przechowywać tam pliki, multimedia oraz wszelkiego rodzaju oprogramowanie. Ogólnie rzecz biorąc, chmura internetowa może stanowić odpowiednik fizycznego urządzenia do magazynowania i przenoszenia danych, czyli pen-drive. Najpopularniejszymi miejscami tego typu w sieci są: Google Drive / Google Cloud Storage, iCloud, Microsoft Dropbox oraz One Drive.

Wyróżniamy 4 rodzaje chmur:

  • publiczne z dostępem do plików przez Internet,
  • prywatnie w prywatnej sieci wewnętrznej np. firmowej,
  • hybrydowe stanowiące połączenie chmur prywatnych oraz publicznych,
  • dedykowane (inne nazwa to społecznościowe) – operator chmury wydziela jej część jedynie do użytku konkretnego użytkownika; często stosowne rozwiązanie wśród organizacji rządowych oraz specjalistycznych firm.

Jak korzystać z chmury internetowej?

Stworzenie własnej chmury internetowej wymaga założenia konta na przeznaczonej do tego stronie lub w aplikacji. Zazwyczaj wystarczy do tego jedynie adres e-mail oraz hasło. Nie należy nikomu podawać danych służących do logowania oraz zapisywać ich w ogólnodostępnym miejscu. Po utworzeniu do chmury można dodawać, usuwać pliki, multimedia czy oprogramowanie, a także modyfikować część z nich. Zawartość chmury może być również udostępniania innym użytkownikom. Należy robić to rozsądnie i z zachowaniem wszelkich kwestii bezpieczeństwa, by nie przekazać komuś więcej, niż chcemy. Najlepiej zaznaczyć domyślną opcję nieudostępniania zawartości nikomu i w razie potrzeby ją modyfikować. Wykorzystując chmurę do celów zawodowych, warto pamiętać, że nie należy przechowywać w niej danych firmowych bez zgody przełożonego. Należy zaznaczyć, że wielu z usługodawców umożliwia bezpłatne korzystanie z chmury, jednak warto podkreślić, że jej pojemność zazwyczaj jest ograniczona. Istnieje możliwość dokupienia dodatkowego miejsca w chmurze.

Jakie zalety i wady ma korzystanie z chmury internetowej?

Korzystanie z możliwości przechowywania plików w chmurze jest bardzo wygodne. Dzięki niej mamy możliwość stałego dostępu do danych za pomocą dowolnego urządzania podłączonego do sieci. Ponadto zniwelowane zostaje ryzyko utraty danych, na skutek zniszczenia lub kradzieży sprzętu. Bardzo wygodną opcją chmury jest możliwość współtworzenia plików wraz z innymi użytkownikami, co jest szczególnie przydatne dla studentów czy pracowników tworzących grupowe projekty, jak i rodzin. Korzyścią wynikająca z używania chmury są także praktycznie nieograniczone miejsce do wykorzystania, możliwość zniwelowania kosztów prowadzenia działalności, jak i odciążenie serwerów i sprzętów.

Mimo wielu zalet wiele osób podchodzi z pewną dozą nieufności do korzystania z chmury. Bardzo często minusem takiego rozwiązania jest konieczność posiadania stałego, stabilnego dostępu do Internetu oraz ryzyko wypływu danych na skutek ataku hakerskiego. Użytkownicy obawiają się także o prywatność przechowywanych danych – dotyczy to głównie przedsiębiorstw. Dla prywatnych osób dużym mankamentem chmury bywa konieczność uiszczania czasem bardzo wysokich opłat za możliwość przechowywania plików na dysku.

0 thoughts on “Co to jest chmura internetowa, jak z niej korzystać?

  • Chmura dobra rzecz… przyznam, że trochę się boję trzymać swoje dane tylko i wyłącznie w chmurze, bo nie mam w związku z tym pewności, gdzie one są, i czy ktoś ich nie używa… no ale ludzie mówią, że to bezpieczne… sama nie wiem, mam mieszane uczucia.

  • A czy przypadkiem te całe chmury nie obciążają komputera? Bo jak mam w chmurze przechowane dane internetowe, to tak jakby systemy są zapchane.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>