Na dysku w komputerze warto a nawet trzeba, przeprowadzać regularne porządki. W miarę użytkowania komputera i korzystania z różnych stron internetowych, na dysku przybywa coraz więcej tzw. plików śmieci, które zajmują cenne miejsce, spowalniają pracę komputera a niekiedy, ściągają wirusy. Dlatego regularne czyszczenie komputera to bardzo istotny zabieg. W poniższym artykule przedstawiamy najlepsze programy do czyszczenia komputera.
- CCleaner
- Wise Disk Cleaner
- Glary Utilities
- System Ninja
- Advanced SystemCare Free
- Odkurzacz
- Ashampoo WinOptimizer 2019
1. CCleaner
To zdecydowanie najpopularniejszy program do czyszczenia dysku, który cieszy się dużym uznaniem. Z pewnością jego największym atutem są regularne i systematyczne aktualizacje co w znacznym stopniu, usprawnia proces czyszczenia komputera. Program, oprócz poprawy stabilności działania urządzenia, wprowadza poprawki drobnych błędów oraz nowe funkcje które z kolei, zapewniają jeszcze efektywniejszą pracę komputera. Poza opcją szybkiego czyszczenia przeglądarek internetowych, plików tymczasowych czy zrzutów pamięci, Cleaner umożliwia błyskawiczne opróżnienie kosza i schowka systemowego. Do dyspozycji użytkownika komputera pozostają również takie opcje, które pozwalają zarządzać programami uruchamianymi przy bootowaniu systemu (proces uruchamiania się komputera i ładowania systemu operacyjnego do pamięci operacyjnej) oraz narzędzia umożliwiające czyszczenie rejestru. Możliwe jest także przeglądanie i usuwanie wszystkich programów zainstalowanych w systemie, których się nie używa a niepotrzebnie zajmują miejsce na dysku. Również interfejs jest tak skonstruowany, że z jego obsługą poradzi sobie każdy użytkownik.
2. Wise Disk Cleaner
Ten program, pomimo wielu walorów, wciąż jest mało znany. A szkoda, gdyż posiada dobrze rozbudowany skanerem, który skutecznie wyszukuje niepotrzebne elementy na dysku komputera. Wykrywa oraz usuwa zbędne pliki, dane z przeglądarek internetowych, aplikacje zainstalowane na komputerze oraz różnego rodzaju pozostałości po pracy użytkownika. Skanowanie można przeprowadzić zarówno w trybie prostym, jak i zaawansowanym w sposób ręczny lub według zaplanowanego harmonogramu. Istnieje także opcja odpowiadającą za defragmentację dysku. Dużym atutem programu jest niewątpliwie szybkość działania. Istnieje również uzupełnienie programu czyli Wise Registry Cleaner, odpowiadający za czyszczenie rejestru. W obydwu przypadkach interfejs działa bardzo prosto.
3. Glary Utilities
To jeden z największych konkurentów CCleaner. Choć wydaje się niepozorny, odznacza się szeroką funkcjonalnością. Podobnie jak CCleaner, posiada rozbudowaną gamę narzędzi pomagających w czyszczeniu i optymalizacji systemu. Użytkownik może korzystać z szeregu opcji służących do konserwacji systemu jak czyszczenie rejestru, naprawa skrótów, usuwanie spyware, naprawę dysku, usuwanie plików tymczasowych oraz menadżer startowy. Oprócz tego, dostępne są także bardziej zaawansowane funkcje jak rozbudowane czyszczenie dysku, wyszukiwanie duplikatów plików i pustych folderów czy uszkodzonych skrótów. Możliwa jest także defragmentacja dysku, zarządzanie menu kontekstowym i sterownikami, usuwanie istniejących na dysku programów i korzystanie z opcji dbających o prywatność.
4. System Ninja
Prosty program i nieszczególnie przykuwający uwagę interfejs stawia tą propozycję w nieco niekorzystnym świetle, zupełnie niepotrzebnie. Efektywność tego programu jest na wysokim poziomie. Najważniejszym elementem jest niewątpliwie skaner umożliwiający wyszukiwanie niepotrzebnych plików i jest przy tym niezwykle skuteczny. Może wykrywać elementy pominięte przez inne tego typu oprogramowania. Posiada również przydatne narzędzia, które pozwalają na konfigurację programów startujących razem z systemem oraz usuwają programy na nim zainstalowane. Do dyspozycji użytkowników pozostaje także menedżer procesów, pozwalający na uzyskanie dokładnych informacji o każdym komponencie komputera. Można korzystać również z pomocnych narzędzi służących do generowania sum kontrolnych.
5. Advanced SystemCare Free
Ten program pozwala w wygodny sposób wyczyścić dysk komputera ze wszystkich śmieci oraz naprawić występujące na nim błędy. Zawarte w programie moduły pomagają usunąć z dysku twardego zbędne pliki, wymazać z rejestru systemowego błędne wpisy jakie często generowane są podczas instalowania programów i gier komputerowych. Możliwe jest także skasowanie historii przeglądania wraz z innymi danymi przechowywanymi w przeglądarkach stron internetowych. Program wyposażony jest w mechanizmy zwiększające poziom ochrony prywatności użytkowników. Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że Advanced SystemCare Free zaciera wszystkie ślady aktywności na komputerze i w bezpieczny sposób usuwa pliki bez możliwości ich przywrócenia.
6. Odkurzacz
Program o tej nazwie, został stworzonym przez polskiego programistę w celu usuwania zbędnych plików z dysku twardego. Charakteryzuje się wysoką skutecznością w wyszukiwaniu oraz pozbywaniu się śmieciowych plików, które zajmują miejsce na komputerze i spowalniają jego pracę. Już przy pierwszym czyszczeniu program jest w stanie odzyskać nawet do 1,5 GB wolnego miejsca, bez naruszania przy tym struktur systemu operacyjnego. Rozpoznaje ponad 6500 typów plików tworzonych przez popularne programy. Jest to opcja idealna dla mniej zaawansowanych użytkowników którzy na pewno docenią taka funkcję programu, która informuje o stopniu zaśmiecenia komputera i podpowiada, co należy zrobić, aby poprawić stabilność i wydajność pracy komputera.
7. Ashampoo WinOptimizer 2019
Największą zaletą tego programu jest rozbudowana funkcjonalność. Najważniejsze jego funkcje skupiają się na wyszukiwaniu i usuwaniu niepotrzebnych pozostałości po działalności użytkownika, jak wadliwe skróty czy elementy będące pozostałościami po aktywności w przeglądarkach internetowych. Program zaprowadza porządek w rejestrze, a także zbiera i prezentuje informacje o oprogramowaniu oraz stanie sprzętu. Również bezpieczeństwo użytkownika nie zostaje w tym zakresie pominięte. Program posiada wbudowane narzędzie sprawdzające kondycję dysku twardego. Do dyspozycji pozostają również takie opcje jak Menadżer Czcionek, Menadżer Menu Kontekstowego oraz benchmark pozwalający przyjrzeć się ogólnej wydajności komputera.
Jak widać skutecznych i zarazem darmowych programów do czyszczenia komputera nie brakuje. Zatem, skoro mamy w zasięgu ręki funkcjonalne oprogramowania usprawniające pracę komputera i przedłużające jego żywotność, nie traćmy czasu i nie odkładajmy porządków na komputerze na później. Proces czyszczenia dysku trwa tylko chwilę, a zaniedbywanie tej ważnej czynności może się źle skończyć.