Pendrive stał się bardzo popularnym i często kupowanym nośnikiem danych. Prawdopodobnie ze względu na to, że może mieć pojemność nawet 1 TB, będąc jednocześnie niewielkim i poręcznym narzędziem. Jednak, podobnie jak w przypadku wielu urządzeń, łatwo o jego zniszczenie, co często wiąże się z utratą przechowywanych na nim plików. W tym artykule dowiesz się, czy można odzyskać dane z pendrive i jak to zrobić.
Czy można odzyskać dane z pendrive?
W czasach, kiedy elektronika oraz internet mają na tyle duże znaczenie, że ludzie prawdopodobnie nie byliby w stanie bez nich normalnie funkcjonować, narzędzia, takie jak pendrive czy dysk zewnętrzny są czymś niezbędnym dla wielu z nas. Dane przechowywane w pamięci USB to często hasła do kont, z których korzystamy na co dzień, ważne dokumenty lub rzadko już drukowane zdjęcia.
Czasem niestety zdarza się, że nawet nośniki takie jak pendrive mogą zawieść, a przekonanie, że coś, co nie jest namacalne, nie może zostać zniszczone, nie jest do końca trafne. Jednak istnieją pewne metody na odzyskanie danych z pendrive. Warto zapoznać się z tymi sposobami, aby w razie wypadku móc uratować pliki znajdujące się na zepsutym urządzeniu.
Jak odzyskać dane z pamięci USB?
W takich narzędziach jak pendrive czy dysk zewnętrzny bardzo prawdopodobne jest, że pamięć występuje jako osobny chip i jesteśmy w stanie odczytać jej zawartość na specjalnym czytniku. Łatwo to zrobić, gdy mamy do czynienia z pamięcią flash. W takim wypadku wystarczy zanieść chip do osoby, która zajmuje się naprawą i odzyskiwaniem danych.
Problem pojawia się, gdy nośnik jest wykonany w technologii monolitycznej. Niestety ta metoda jest stosowana przez wielu producentów (m.in. Samsung, Kingston, SanDisk, Toshiba) z powodu niższych kosztów wykonania takiego pendrive. Odzyskanie utraconych plików nie jest w tym przypadku niemożliwe, lecz nie każdy specjalista podejmie się tak skomplikowanej operacji, ponieważ wymaga to znalezienia pina, który odpowiada za dany sygnał. Może wtedy okazać się, że dane z nośnika USB przepadły.
Błędy popełniane przy korzystaniu z pendrive
Jednym z częstszych błędów popełnianych przez użytkowników nośników pendrive jest przechowywanie ważnych plików jedynie na tym urządzeniu. Ludzie często uważają, że pamięć USB jest na tyle bezpieczna, że nie trzeba tworzyć kopii w innym miejscu. Jednak, podobnie jak wiele tego rodzaju urządzeń, pendrive także może się zepsuć.
Można nawet założyć, że pendrive jest bardziej narażony na uszkodzenia niż wiele akcesoriów tego typu, ponieważ to jedynie mały przedmiot, który łatwo zgubić lub nawet złamać. Często zrobiony jest w dużej mierze z plastiku, przez co łatwiej o wszelkie usterki.
Pewnie niektórzy z nas zbytnio nie przejmują się także tym, w jakim miejscu zostawiają pamięć USB, ponieważ nie jest to tak wartościowe urządzenie, jak np. komputer czy aparat fotograficzny. Jednak nie zapominajmy, że jego wartość nie ma tu związku z kosztami, jakie musieliśmy ponieść, kupując pendrive, a z tym, co na nim przechowujemy.
Miron says:
A myślałem, że to nieodwracalne, szkoda, że nie wiedziałem o tym jak straciłem zdjęcia z Włoch z wakacji z żoną. -.-
E. Lem says:
Trochę nie ufam pendrive jak chodzi o przechowywanie danych, wolę kupić do tego przenośny dysk.